Amerykańska prokuratura ma ujawnić gdzie nielegalnie przetrzymywano i torturowano więźnia Guantanamo
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 14:13
Sędzia w Guantanamo podjął decyzję nakazującą prokuraturze amerykańskiej udostępnienie nieznanych dotąd informacji o lokalizacji tajnych ośrodków CIA, w których był przetrzymywany Al Nashiriego przed 2006 r. Na mocy decyzji prokuratura będzie musiała również wskazać szczegóły na temat sposobu jego traktowania w tych ośrodkach.  

Al Nashiri jest aktualnie przetrzymywany w Guantanamo. Jest on podejrzany o zamach bombowy na niszczyciel USS Cole w 2000 r. W jego sprawie przed wojskową komisją w Guantanamo toczy się postępowanie, w ramach którego grozi mu nawet kara śmierci.

Jak wynika z opinii biegłego wydanej na potrzeby postępowania przed komisją wojskową, Al Nashiri miał być poddawany torturom – zarówno psychicznym, fizycznym jak i na tle seksualnym.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet wskazał, że decyzja amerykańskiego sędziego nie będzie miała jednak żadnego znaczenia dla śledztwa toczącego się w Polsce w sprawie tajnych więzień CIA na terytorium naszego kraju.

Przypomnijmy, że śledztwo to zostało wszczęte w 2008 r. i jest aktualnie prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie. Dotychczas status pokrzywdzonego prokuratura przyznała trzem więźniom Guantanamo: Al Nashiriemu, Abu Zubayda i bin Attashowi. Odmówiono jednak uznania Al Hawsawiego za pokrzywdzonego w toczącym się śledztwie. W styczniu 2014 roku Washington Post napisał, że Polska miała dostać w 2003 r. od USA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom ośrodka w Starych Kiejkutach.

Zarówno Al Nashiri jak i Abu Zubayda złożyli skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wskazują oni na nielegalne przetrzymywanie i torturowanie w tajnym ośrodku CIA w Polsce w Starych Kiejkutach.