Pismo do Doradczego Komitetu Prawnego MSZ w sprawie wykonania wyroków
środa, 25 lutego 2015 12:57
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się dziś do Doradczego Komitetu Prawnego przy Ministrze Spraw Zagranicznych o przygotowanie ekspertyzy dotyczącej znaczenia dla Polski wydania wyroków w sprawie Al Nashiri  p. Polsce (skarga nr 28761/11) i Abu Zubayda p. Polsce (7511/13).

W piśmie tym Fundacja wskazała, że niezwykle istotnym jest określenie, na czym polegać powinny działania państwa polskiego zmierzające do wykonania powyższych orzeczeń Trybunału. Autorytet wydanej przez Komitet opinii niewątpliwie będzie gwarantem rzetelnego i kompleksowego procesu implementacji wyroków Al Nashiri p. Polsce i Abu Zubayda p. Polsce.
Więcej…
 
ETPC odrzucił odwołanie Rządu ws. więźniów CIA w Polsce
środa, 18 lutego 2015 09:42
ETPC poinformował, że odrzucił odwołanie polskiego rządu od wyroku z lipca 2014 r. Wtedy, w sprawach więźniów CIA Al Nashiriego i Abu Zubaydah przeciwko Polsce Trybunał uznał, że doszło do złamania szeregu postanowień Konwencji, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Tym samym wyrok ETPC jest ostateczny.

„Teraz wyrok musi wykonać polski rząd” – mówi dr Adam Bodnar, wiceprezes HFPC. „Chodzi tutaj nie tylko o wypłacenie skarżącym należnego zadośćuczynienie, ale przede wszystkim o doprowadzenie śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA do końca” – dodaje Adam Bodnar.
Więcej…
 
Amerykańscy agenci zaangażowani w działalność tajnego ośrodka CIA
sobota, 13 grudnia 2014 14:27

W raporcie Senatu USA na temat wzmocnionych technik przesłuchań przeprowadzanych w ramach tajnego programu CIA nie zostały opublikowane m.in. nazwiska agentów amerykańskich, którzy byli zaangażowani w działalność tajnego ośrodka CIA W Starych Kiejkutach w Polsce. Jednak z informacji publicznie dostępnych dowiedzieć się możemy, że pieczę nad ośrodkiem w Polsce sprawował Mike Sealy, a podlegali mu m.in. Duece Martinez i Albert El Gamil. 

Więcej…
 
PE zapowiada kolejne dochodzenie w sprawie tajnych więzień CIA w państwach UE
czwartek, 12 lutego 2015 10:49
Parlament Europejski przyjął rezolucję na temat wznowienia dochodzenia w sprawie działań CIA w państwach europejskich. Sprawę mają ponownie zbadać dwie komisję parlamentarne - Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych oraz Spraw Zagranicznych i Praw Człowieka. Dochodzenie ma być przeprowadzone w ciągu najbliższego roku. Raport ma zostać przedstawiony na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.

Więcej…
 
Raport komisji senackiej na temat tortur stosowanych przez CIA
środa, 10 grudnia 2014 01:28
Komisja do spraw wywiadu Senatu Stanów Zjednoczonych opublikowała dziś streszczenie raportu na temat efektywności tzw. programu wzmocnionych technik przesłuchań, jaki prowadziła Centralna Agencja Wywiadowcza po zamachach z 11 września 2001 r. na World Trade Center. Raport liczący ponad 6600 stron pozostaje tajny. Ostatecznie po akceptacji prezydenta Baracka Obamy upubliczniono liczący ok 500 stron dokument stanowiący streszczenie raportu.

Jak wynika z raportu, w ramach programu zostało zatrzymanych w sumie 119 osób, 39 osób poddano wzmocnionym technikom przesłuchań, a 26 osób zostało niesłusznie zatrzymanych. Raport ujawnia nieznaną dotąd skalę stosowania tortur, brutalność  funkcjonariuszy CIA odwołujących się do nieautoryzowanych technik wywiadowczych oraz brak przygotowania funkcjonariuszy CIA do prowadzenia przesłuchań. W raporcie czytamy również, że CIA wprowadzała w błąd członków Kongresu i Białego Domu na temat efektywności stosowanych metod oraz utrudniała nadzór i kontrolę nad swoją działalnością. Ponadto CIA konsekwentnie nie informowała o liczbie zatrzymanych, przetrzymywanych i torturowanych osób. Co istotne, wskazano, że program ten nigdy nie dostarczył ważnych informacji wywiadowczych i okazał się nieefektywny.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL