Wyroki ETPC ws. Al Nashiri i Abu Zubaydah przeciwko Polsce
poniedziałek, 28 lipca 2014 12:38
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał dziś wyroki w sprawach skarg Al-Nashiriego oraz Abu-Zubayda, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Sędziowie Trybunału jednomyślnie uznali, że w obydwu sprawach doszło do naruszenia szeregu praw człowieka, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Trybunał wytknął również polskiemu rządowi brak współpracy w ramach tego procesu i tym samym naruszenie art. 38 Konwencji.
Więcej…
 
Wywiad z Sarą Fulton na temat sprawy Al-Hawsawi
czwartek, 12 czerwca 2014 11:38
Polecamy Państwa uwadze wywiad z Sarą Fulton z brytyjskiej organizacji Redress. S. Fulton jest prawniczką zaangażowaną w sprawę Al-Hawsaw, kolejnego więźnia Guantanamo, który zgłosił się do polskiego śledztwa. Wywiad został przeprowadzony przez Adma Krzykowskiego. Dostępny jest tutaj.
 
Raport komisji senackiej USA na temat tajnego programu CIA
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 13:34
Senacka komisja do spraw służb specjalnych USA przygotowała ponad 6.000 stronicowy raport na temat tajnego programu przesłuchań i lotów prowadzonego przez CIA. Raport jest efektem czteroletniej pracy komisji. Aktualnie trwają dyskusje na temat zakresu i sposoby jego odtajnienia.

Jak podała Al Jazeera, źródła zbliżone do Komisji wskazują, że w raporcie potwierdzono funkcjonowanie tajnego ośrodka CIA poza bazą w Guantanamo. Podkreślono, że 20 wysokiej rangi osób podejrzanych o działalność terrorystyczną było przetrzymywanych na terenie Polski w latach 2002-2005. Ponadto władze polskie miały starać się o uzyskanie zapewnień od przedstawicieli administracji amerykańskiej, że odtajniony raport nie będzie zawierał szczegółów na temat roli Polski w umożliwieniu funkcjonowania tajnej bazy CIA na terytorium naszego kraju. Strona amerykańska w ubiegłym roku miała zaś zapewnić, że jeżeli raport zostanie odtajniony nie znajdą się w nim informacje na temat poszczególnych państw, które współpracowały ze Stanami Zjednoczonymi.
Więcej…
 
Amerykańska prokuratura ma ujawnić gdzie nielegalnie przetrzymywano i torturowano więźnia Guantanamo
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 14:13
Sędzia w Guantanamo podjął decyzję nakazującą prokuraturze amerykańskiej udostępnienie nieznanych dotąd informacji o lokalizacji tajnych ośrodków CIA, w których był przetrzymywany Al Nashiriego przed 2006 r. Na mocy decyzji prokuratura będzie musiała również wskazać szczegóły na temat sposobu jego traktowania w tych ośrodkach.  

Al Nashiri jest aktualnie przetrzymywany w Guantanamo. Jest on podejrzany o zamach bombowy na niszczyciel USS Cole w 2000 r. W jego sprawie przed wojskową komisją w Guantanamo toczy się postępowanie, w ramach którego grozi mu nawet kara śmierci.
Więcej…
 
Al-Hawsawi nie uzyskał statusu pokrzywdzonego
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 12:18
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie odmówiła przyznania statusu pokrzywdzonego Al-Hawsawiemu w postępowaniu w sprawie istnienia tajnego ośrodka CIA na terytorium Polski. Al-Hawsawi złożył zawiadomienie, że był przetrzymywany i torturowany w Polsce. Jego pełnomocnik adw. Bogumił Zygmont zapowiedział, że złoży zażalenie od podjętej przez prokuraturę decyzji.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL