Kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie więzień CIA
poniedziałek, 04 listopada 2013 16:44
Parlament Europejski przyjął kolejną rezolucję w sprawie rzekomego transportu i nielegalnego przetrzymywania więźniów w krajach europejskich przez CIA.

Parlament wyraził ubolewanie z powodu niewdrożenia zarówno przez Radę, Komisję, rządy państw członkowskich, krajów kandydujących i krajów stowarzyszonych, NATO i władze Stanów Zjednoczonych zaleceń zawartych w rezolucji z 11 września 2012 r. dotyczącej tej problematyki. W ocenie Parlamentu Europejskiego brak działań w tym zakresie umożliwił dalsze łamanie praw człowieka w ramach  realizacji polityki zwalczania terroryzmu przez UE i USA.
Więcej…
 
Lekarze torturowali osoby podejrzewane o terroryzm
poniedziałek, 04 listopada 2013 16:39
Grupa robocza do spraw przestrzegania etyki lekarskiej w ośrodkach izolacyjnych (Taskforce on Preserving Medical Professionalism in National Security Detention Centres) opublikowała raport, z którego wynika, że lekarze i psycholodzy uczestniczyli w torturach osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną.
Więcej…
 
Oświadczenie Komisarza Praw Człowieka Rady Europy w sprawie działalności CIA w Europie
poniedziałek, 04 listopada 2013 14:29

11 września 2013 r. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Nils Muižnieks wydał oświadczenie potępiające opieszałość państw członkowskich Rady Europy w wyjaśnieniu sprawy działalności CIA w Europie w latach 2002-2006. Jak stwierdził Komisarz, państwa podejrzane o udział w nielegalnym programie CIA obejmującym uprowadzenia, przetrzymywanie i torturowanie podejrzewanych o terroryzm, uchylają się od ustalenia prawdy i poniesienia odpowiedzialności za współudział. Komisarz podkreślił również, że względy bezpieczeństwa mogą usprawiedliwiać zachowanie tajemnicy w niektórych kwestiach. Nie mogą one jednak stać na przeszkodzie wyjaśnieniu poważnych naruszeń praw człowieka.

Więcej…
 
Kolejna osoba uzyskała status pokrzywdzonego w polskim śledztwie
poniedziałek, 04 listopada 2013 15:12
Kolejna osoba - Walid bin Attash - posiada status pokrzywdzonego w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie. Postępowanie to dotyczy kwestii zaangażowania przedstawicieli władz Polski we współpracę z władzami amerykańskimi w ramach „globalnej wojny z terroryzmem”, w szczególności funkcjonowania tajnego więzienia CIA w Polsce. Walid bin Attash jest przetrzymywany w bazie Guantanamo na Kubie.
Więcej…
 
Stanowisko Sejmowej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji
czwartek, 24 października 2013 00:00
W odpowiedzi na pismo Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Amnesty International , Sejmowa Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji poinformowała, że Komisja odbyła w dniu 22 maja 2012 r. posiedzenie poświęcone sprawie nielegalnego przetrzymywania i łamania praw osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną między innymi poprzez stosowanie tortur w tajnych ośrodku CIA na terytorium naszego kraju.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL