Ogłoszenie decyzji sądu w sprawie Mustafy Al-Hawsawiego
piątek, 25 września 2015 13:28
Sąd Rejonowy w Szczytnie ogłosi w dniu 28 września 2015 r. (o godz. 12.00) postanowienie w sprawie zażalenia na odmowę wszczęcia śledztwa w przedmiocie nielegalnego pozbawienia wolności Mustafy Al-Hawsawiego na terytorium Polski.
Więcej…
 
Posiedzenie Sądu Rejonowego w Szczytnie w sprawie Mustafy Al-Hawsawiego
środa, 16 września 2015 11:08
Sąd Rejonowy w Szczytnie rozpatrzył w dniu 14 września 2015 r. zażalenie złożone przez pełnomocnika Mustafy Al-Hawsawiego na postanowienie Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie o nielegalne pozbawienie wolności. Postanowienie sądu zostanie ogłoszone 28 września 2015 r. o godz. 12.00.
Więcej…
 
Apel do Naczelnej Rady Adwokackiej w związku ze sprawą Al Nashiri p. Polsce i Abu Zubayda p. Polsce
poniedziałek, 16 marca 2015 15:37
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej o zajęcie stanowiska w związku z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Al Nashiri p. Polsce i Abu Zubayda p. Polsce. Fundacja w piśmie z 13 marca b.r. poprosiła o wydanie opinii przez NRA w przedmiocie stosowania tortur na terenie Polski w ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w celu zwalczania międzynarodowego terroryzmu oraz w przedmiocie znaczenia dla Polski wydania ww. wyroków ETPC.
Więcej…
 
Litwa wznowiła śledztwo w sprawie tajnego ośrodka CIA
czwartek, 09 kwietnia 2015 09:03
Prokuratura litewska podjęła decyzję o anulowaniu postanowienia prokuratorów z 14 stycznia  2011 r. o wstrzymaniu śledztwa w sprawie możliwych nadużyć w związku z utworzeniem na terytorium Liwy tajnego ośrodka CIA i wznowiła to śledztwo.

Rzeczniczka litewskiej prokuratury wskazała, że wznowione śledztwo zostało połączone z innym, odrębnym, ale powiązanym śledztwem, wszczętym w ubiegłym roku. Dotyczy ono podejrzeń o nielegalne przewiezienie przetrzymywanego przez USA mężczyzny przez granice Litwy. Rzeczniczka doprecyzowała, że połączone śledztwo będzie dotyczyło domniemanego nielegalnego przewiezienia cudzoziemca przez granice Litwy oraz nadużycia władzy przez pracownika sektora publicznego, które wyrządziło poważne szkody.
Więcej…
 
Wykonanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach Al Nashiri p. Polsce oraz Abu Zubayda p. Polsce – opinia A. Bodnara i I. Pacho
środa, 25 lutego 2015 14:00
W lutym b.r. Europejski Trybunał Praw Człowieka w składzie pięciu sędziów postanowił, że sprawy ze skarg Al Nashiri i Abu Zubayda wniesione przeciwko państwu polskiemu nie zostaną ponownie rozpatrzone przez Wielką Izbę Trybunału. Oznacza to, że wyroki Izby Trybunału w sprawach Al Nashiri p. Polsce oraz Abu Zubayda p. Polsce w lipcu 2014 r. stały się ostateczne i podlegają wykonaniu.

Zdaniem prawników HFPC, dr. Adama Bodnara i Irminy Pacho, wykonanie wyroków polegać będzie na podjęciu przez Polskę szeregu działań. Polegać one będą z jednej strony na wypłacie skarżącym zasądzonego przez Trybunał słusznego zadośćuczynienia, z drugiej zaś na prowadzeniu przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie postępowania w sprawie tzw. więzienia CIA zgodnie z międzynarodowymi standardami.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL