Rząd nie udostępni treści pisma o skierowanie skarg w sprawie więzień CIA do Wielkiej Izby
piątek, 31 października 2014 10:28
Zgodnie z doniesieniami prasowymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że nie udostępni treści pisma, jakie skierowało do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącego przekazania spraw ze skargi Al Nashiriego i Abu Zubayda do rozpoznania przez Wielką Izbę Trybunału.

„Udostępnienie odwołania do panelu pięciu sędziów ETPC jest niewątpliwie ważne dla debaty publicznej. W świetle narastających wątpliwości dotyczących zakresu odwołania oraz jego podstaw merytorycznych społeczeństwo nie powinno się o tym dowiadywać z komunikatów prasowych MSZ, lecz powinno mieć szanse zapoznania się z oryginalnym dokumentem” – powiedział dr Adam Bodnar, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej w dniu 31 października 2014 r.
 
 
Stanowisko HFPC dotyczące odwołania się rządu od wyroków ETPC ws. więzień CIA
piątek, 24 października 2014 10:26
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraża zaniepokojenie w związku z  wystąpieniem przez polski rząd z wnioskiem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o przekazanie spraw ze skargi Al Nashiriego i Abu Zubayda do rozpoznania przez Wielką Izbę Trybunału. Decyzję, czy sprawę przekazać Wielkiej Izbie podejmie panel pięciu sędziów Trybunału.

W lipcu tego roku ETPC wydał wyroki w sprawach więźniów domniemanych więzień CIA na terenie Polski. Trybunał uznał, że w sprawie doszło do naruszenia szeregu praw człowieka, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Zdaniem Trybunału Polska umożliwiła przetrzymywanie oraz torturowanie dwóch skarżących.
Więcej…
 
Kilka słów po wyrokach w sprawie więzień CIA
poniedziałek, 28 lipca 2014 12:48
Wczorajsze wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (Trybunał) w sprawie więzień CIA nie zapadłyby, gdyby strasburscy sędziowie uznali, że polskie śledztwo, prowadzone obecnie przez prokuraturę w Krakowie, przebiega należycie. Wówczas skargę uznano by za przedwczesną, bo nie zostały jeszcze „wyczerpane krajowe środki prawne”. Skarżący musieliby poczekać z ewentualną skargą na wynik naszego postępowania.

Wyroki wydano, gdyż Trybunał nie otrzymał zażądanych przez siebie dokumentów z polskiego postępowania prokuratorskiego w sprawie więzień CIA. Następnie uznał, że z faktu, iż Polska nie podjęła wymaganej ze Strasburgiem współpracy, może wyciągnąć negatywne dla naszego kraju konkluzje, mówiące o naruszeniu szeregu przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Nie było to zaskoczeniem, gdyż analogicznie Trybunał postępował w wielu innych sprawach, w tym „skargach czeczeńskich” kierowanych przeciwko Rosji. Inna sprawa, że czasami strasburscy sędziowie odchodzili od tego rygoru, m.in. rozpoznając „skargę katyńską”.
Więcej…
 
Spór o raport amerykańskiej komisji senackiej ds. wywiadu
czwartek, 25 września 2014 10:15
Gdy 01 sierpnia 2014 r. na konferencji prasowej prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyznał, iż USA torturowały ludzi w ramach programu przesłuchań prowadzonego przez Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) po 11 września 2001 r. wydawało się, że raport senackiej komisji ds. wywiadu, pieczołowicie przygotowywany od pięciu lat, ujrzy światło dzienne. Tak się jednak nie stało.

Raport ten, liczący blisko 6000 stron, dotyczy programu tzw. wzmocnionych technik przesłuchań (w szczególności pozbawiania snu, podtapiania, stosowania tortur psychologicznych) jakie były stosowane w tajnych, zagranicznych ośrodkach CIA. Program ten został ukończony, jednak wciąż pozostaje tajny.
Więcej…
 
Wyroki ETPC ws. Al Nashiri i Abu Zubaydah przeciwko Polsce
poniedziałek, 28 lipca 2014 12:38
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał dziś wyroki w sprawach skarg Al-Nashiriego oraz Abu-Zubayda, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Sędziowie Trybunału jednomyślnie uznali, że w obydwu sprawach doszło do naruszenia szeregu praw człowieka, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego. Trybunał wytknął również polskiemu rządowi brak współpracy w ramach tego procesu i tym samym naruszenie art. 38 Konwencji.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL