Wywiad z Sarą Fulton na temat sprawy Al-Hawsawi
czwartek, 12 czerwca 2014 11:38
Polecamy Państwa uwadze wywiad z Sarą Fulton z brytyjskiej organizacji Redress. S. Fulton jest prawniczką zaangażowaną w sprawę Al-Hawsaw, kolejnego więźnia Guantanamo, który zgłosił się do polskiego śledztwa. Wywiad został przeprowadzony przez Adma Krzykowskiego. Dostępny jest tutaj.
 
Amerykańska prokuratura ma ujawnić gdzie nielegalnie przetrzymywano i torturowano więźnia Guantanamo
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 14:13
Sędzia w Guantanamo podjął decyzję nakazującą prokuraturze amerykańskiej udostępnienie nieznanych dotąd informacji o lokalizacji tajnych ośrodków CIA, w których był przetrzymywany Al Nashiriego przed 2006 r. Na mocy decyzji prokuratura będzie musiała również wskazać szczegóły na temat sposobu jego traktowania w tych ośrodkach.  

Al Nashiri jest aktualnie przetrzymywany w Guantanamo. Jest on podejrzany o zamach bombowy na niszczyciel USS Cole w 2000 r. W jego sprawie przed wojskową komisją w Guantanamo toczy się postępowanie, w ramach którego grozi mu nawet kara śmierci.
Więcej…
 
Al-Hawsawi nie uzyskał statusu pokrzywdzonego
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 12:18
Prokuratura Apelacyjna w Krakowie odmówiła przyznania statusu pokrzywdzonego Al-Hawsawiemu w postępowaniu w sprawie istnienia tajnego ośrodka CIA na terytorium Polski. Al-Hawsawi złożył zawiadomienie, że był przetrzymywany i torturowany w Polsce. Jego pełnomocnik adw. Bogumił Zygmont zapowiedział, że złoży zażalenie od podjętej przez prokuraturę decyzji.
Więcej…
 
Raport komisji senackiej USA na temat tajnego programu CIA
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 13:34
Senacka komisja do spraw służb specjalnych USA przygotowała ponad 6.000 stronicowy raport na temat tajnego programu przesłuchań i lotów prowadzonego przez CIA. Raport jest efektem czteroletniej pracy komisji. Aktualnie trwają dyskusje na temat zakresu i sposoby jego odtajnienia.

Jak podała Al Jazeera, źródła zbliżone do Komisji wskazują, że w raporcie potwierdzono funkcjonowanie tajnego ośrodka CIA poza bazą w Guantanamo. Podkreślono, że 20 wysokiej rangi osób podejrzanych o działalność terrorystyczną było przetrzymywanych na terenie Polski w latach 2002-2005. Ponadto władze polskie miały starać się o uzyskanie zapewnień od przedstawicieli administracji amerykańskiej, że odtajniony raport nie będzie zawierał szczegółów na temat roli Polski w umożliwieniu funkcjonowania tajnej bazy CIA na terytorium naszego kraju. Strona amerykańska w ubiegłym roku miała zaś zapewnić, że jeżeli raport zostanie odtajniony nie znajdą się w nim informacje na temat poszczególnych państw, które współpracowały ze Stanami Zjednoczonymi.
Więcej…
 
Informacje na temat przebiegu śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce
wtorek, 04 marca 2014 16:10
W odpowiedzi na wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotyczący przebiegu śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce (Ap V Ds  12/12.S), Prokuratura Apelacyjna w Krakowie poinformowała, że wystąpiła do Prokuratora Generalnego o przedłużenie śledztwa do 11 czerwca 2014 r. Ponadto Prokuratura poinformowała, że w toku śledztwa wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów jednej osobie.

Odpowiedź dostępna jest tutaj.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL