Dr Adam Bodnar dla PAP o rozprawie przed ETPC
poniedziałek, 02 grudnia 2013 13:25

3 grudnia odbędzie się jawna rozprawa w sprawie ze skargi Al Nashiri i Abu Zubaydah przeciwko Polsce. Skarżący przebywają w bazie Guantanamo i twierdzą, że byli nielegalnie przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce.

Jak podkreślił w wywiadzie dla PAP dr Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, strona polska może przedstawić Trybunałowi mniej informacji, niż gdyby rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami. Polska nie będzie jednak mogła uchylać się od odpowiedzi, bo to narazi nasz kraj na zarzut odmowy współpracy z Trybunałem - taki sam, jaki Trybunał postawił Rosji w sprawie katyńskiej. Dr Adam Bodnar podkreślił, że brak ustosunkowania się do pewnych kwestii może skutkować przyjęciem za prawdziwe twierdzeń przedstawianych przez skarżących.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.
 
Rząd Litwy przedstawił obserwacje w sprawie Abu Zubayda przeciwko Litwie
czwartek, 28 listopada 2013 15:55
Rząd Litwy przedstawił obserwacje w sprawie Abu Zubayda przeciwko Litwie rozpatrywanej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Rząd wskazał, że dotychczas nie ma dowodów, które potwierdzałyby w sposób jednoznaczny, że Abu Zubayda kiedykolwiek przebywał na terytorium Litwy. Jak wynika z przeprowadzonego śledztwa, na Litwie nie utworzono tajnego więzienia CIA, w którym byłyby nielegalnie przetrzymywane i torturowane osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną. Rząd wskazał, że wszelkie tego typu działania obcych służb specjalnych na Litwie byłyby sprzeczne z prawem oraz obowiązkiem państwa do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.
Więcej…
 
Pytania ETPC do stron w sprawach dotyczących tajnych więzień CIA
piątek, 22 listopada 2013 18:33
ETPC skierował do stron w sprawach Al Nashiri przeciwko Polsce oraz Abu Zubaydah przeciwko Polsce pytania dotyczące odpowiedzialności Polski za naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka podniesione w ich skargach.
Więcej…
 
Dr Adam Bodnar w radiu Tok.fm
środa, 27 listopada 2013 11:43
Polecamy Państwa uwadze wywiad z dr. Adamem Bodnarem w Radio Tok.fm na temat zbliżającej się rozprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka dotyczącej tajnych więzień CIA w Polsce. Nagranie dostępne jest tutaj. 
 
 
Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich do HFPC
czwartek, 14 listopada 2013 13:47
W odpowiedzi na pismo Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w którym zwróciliśmy się o zorganizowanie spotkania celem omówienie sprawy domniemanych więzień CIA, Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że w aktualnej sytuacji do tematu spotkania należy powrócić po przekazaniu Rzecznikowi informacji przez Prokuraturę na temat toczącego się postępowania w tym przedmiocie.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL