Publikacje prasowe po artykule Adama Goldmana w The Washington Post
poniedziałek, 27 stycznia 2014 17:33

Poniżej publikujemy wybrane materiały prasowe opublikowane po ukazaniu się artykułu Adama Goldmana w The Washington Post “Tajna historia więzień CIA w Polsce”

Gazeta Wyborcza 
„Miller zwala winę za więzienie CIA na Kwaśniewskiego: wiedział, ale mi nie powiedział”:

„Od czwartku, po publikacji "Washington Post" o tajnym więzieniu CIA w Polsce w Starych Kiejkutach, Leszek Miller, ówczesny premier, powtarza, że o niczym nie wiedział, bo nie musiał znać "szczegółów operacyjnych". Dziś w programie "Kawa na ławę" bodaj po raz pierwszy zasugerował, że o amerykańskiej bazie CIA wiedział Aleksander Kwaśniewski, wówczas prezydent. I nie dość, że wiedział, to jego, szefa rządu o niczym nie poinformował. Miller zapewniał, że on sam o wszystkich działaniach służb specjalnych informował prezydenta, ale widać bez wzajemności.”
Więcej…
 
Washington Post: Tajna historia więzień CIA w Polsce
piątek, 24 stycznia 2014 13:25

Polecamy Państwa uwadze najnowszy artykuł Adama Goldmana opublikowany w the Washington Post “Tajna historia więzień CIA w Polsce”, w którym autor ujawnia wiele nowych, dotąd nieznanych faktów dotyczących istnienia tajnego więzienia CIA w Polsce. A Goldman wskazuje, że polski wywiad miał otrzymać 15 milionów dolarów za udostępnienie CIA ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach, w którym funkcjonowała tajna baza. Pieniądze miały być dostarczone pocztą dyplomatyczną za pośrednictwem ambasady USA w Polsce. Autor wskazuje, że pieniądze te miał odebrać Andrzej Derlatka (ówczesny Zastępca Szefa Agencji Wywiadu) i dwóch innych agentów niewymienionych z imienia i nazwiska.

Tajne więzienia w Polsce nazywane “Quartz” miało być najważniejszym takim ośrodkiem po zamachach z 11 września 2001 r. Ponadto A. Goldman podaje nazwiska agentów, którzy stosowali tortury w trakcie przesłuchań w Starych Kiejkutach - Mike Seal i Albert El Gamil. Podkreśla również, że Polscy funkcjonariusze nie mieli dostępu do przetrzymywanych osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną.

W sumie 14 osób podejrzewanych o terroryzm zostało przewiezionych z tajnych ośrodków CIA do Guantanamo we wrześniu 2006 r. Prezydent USA zamknął program porwań i przesłuchań w 2009 r.  Rok wcześniej polska prokuratura wszczęła śledztwo. Jak wskazuje A. Goldman, Polska miała wydać nakazy aresztowania urzędników CIA zaangażowanych w funkcjonowanie bazy w Polsce

 
MS o spotkaniu z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce
czwartek, 12 grudnia 2013 13:35
W odpowiedzi na wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przedmiotem spotkania Ministra Sprawiedliwości z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, które odbyło się 28 sierpnia 2013 r. nie była kwestia niezrealizowanych wniosków o pomoc prawną, wystosowanych w związków z postępowaniem karnym prowadzonym przez prokuraturę na temat tajnych więzień CIA w Polsce.

Odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości dostępna jest tutaj.
 
Wizyta Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka
poniedziałek, 13 stycznia 2014 16:53
W odpowiedzi na wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępniło notatkę z przebiegu wizyty Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navanethem Pillay w Polsce 14 października 2013 r.

W trakcie spotkania z Ministrem Sprawiedliwości Markiem Biernackim oraz Wiceministrem Spraw Zagranicznych Arturem Nowakiem-Far, N. Pillay zwróciła uwagę, że wśród spraw które w jej ocenie wymagają modyfikacji w Polsce znajduje się restrykcyjna polityka antyaborcyjna, przeludnienie w polskich więzieniach oraz niewyjaśniona sprawa domniemanych więzień CIA.
Więcej…
 
Rozprawa w sprawie Al Nashiri i Abu Zubayda przeciwko Polsce
poniedziałek, 02 grudnia 2013 13:44
Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrzy 2 i 3 grudnia połączone sprawy ze skargi Al Nashiri i Abu Zubayda przeciwko Polsce. Sprawy te dotyczą dwóch więźniów Guantanamo, którzy twierdzą, że byli przetrzymywani i torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL