Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA znów przedłużone
poniedziałek, 17 czerwca 2013 17:50
Jak poinformował Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk, śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA na terytorium Polski na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie zostało ponownie przedłużone do połowy października 2013 r. Zdaniem prokuratora Piotra Kosmatego z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie nie zostały dotychczas zrealizowane wnioski polskiej prokuratury do władz Stanów Zjednoczonych o międzynarodową pomoc prawną. Podkreślił on, że prokuratura opracowała kolejne dwa wnioski o pomoc prawną, a także planowane są kolejne czynności procesowe.
Więcej…
 
Strajk głodowy w Guantanamo
wtorek, 28 maja 2013 13:50
W bazie Guantanamo na Kubie przetrzymywanych jest obecnie 166 osób, z czego aż 86 przebywa tam pomimo braku postawionych zarzutów. Jak poinformował the Economist, około 100 osób podjęło decyzję o rozpoczęciu strajku głodowego, odmawiając przyjęcia jakiegokolwiek posiłku. Informacje o przymusowym dokarmianiu ok. 29 więźniów sprawiły, że opinia publiczna po raz kolejny zwróciła swoją uwagę na Guantanamo, potępiając sposób, w jaki traktowane są osoby przetrzymywane, a także krytykując fakt przedłużającego się więzienia osób bez wyroku sądów. Strajk głodowy jest sprzeciwem zatrzymanych wobec faktu przedłużających się przetrzymywań – niektóre z osób przebywają w Guantanamo już ponad 10 lat, w tym czasie nie zostało im zapewnione prawo do sprawiedliwego procesu. W związku z tym, głodówka jest w ich przypadku ostatnią, dramatyczną możliwością symbolicznego zaapelowania do prezydenta Baracka Obamy o zapewnienie więzionym w Guantanamo prawa do rzetelnego procesu.
Więcej…
 
Minister J. Gowin przedstawił własny komentarz dotyczący sprawy tajnych więzień CIA
wtorek, 23 kwietnia 2013 15:10
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało HFPC, że odnosząc się w audycji radiowej do zarzutów formułowanych pod adresem Zbigniewa Siemiątkowskiego w śledztwie ws. tajnych więzień CIA w Polsce, minister Jarosław Gowin opierał się wyłącznie na swoich przypuszczeniach o możliwym przebiegu postępowania.
Więcej…
 
Kompleksowe zestawienie tajnych lotów CIA - nowa baza danych
środa, 22 maja 2013 14:15
Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem tajnych lotów CIA przygotowanym przez fundację Reprieve oraz Uniwersytety Kent i Kingston. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej dostępne są wizualizacje tras wybranych lotów - baza danych umożliwia m.in. śledzenie trasy przewożenia konkretnego więźnia. Jak wskazują autorzy opracowania, analiza informacji umożliwiła wykazanie, w jaki sposób fałszowane były trasy niektórych lotów (określanych jako tzw. dummy flights) oraz jakie metody miano wykorzystywać w celu uniknięcia wykrycia faktu nielegalnego przewożenia więźniów - m.in. poprzez lądowanie dwóch samolotów na opuszczonych lotniskach. W zestawieniu uwzględnione zostały również dane dotyczące lotów, które zostały uzyskane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka w 2010 oraz 2011 r.
 
Nowy raport dot. stosowania tortur przez CIA
wtorek, 16 kwietnia 2013 14:00
Constitution Project, amerykańska organizacja zrzeszająca m.in. byłych pracowników administracji rządowej, wymiaru sprawiedliwości oraz sił zbrojnych przygotowała raport dotyczący traktowania osób zatrzymanych w trakcie tzw. wojny z terroryzmem.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL