Kolejna osoba uzyskała status pokrzywdzonego w polskim śledztwie PDF Drukuj Email
poniedziałek, 04 listopada 2013 15:12
Kolejna osoba - Walid bin Attash - posiada status pokrzywdzonego w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie. Postępowanie to dotyczy kwestii zaangażowania przedstawicieli władz Polski we współpracę z władzami amerykańskimi w ramach „globalnej wojny z terroryzmem”, w szczególności funkcjonowania tajnego więzienia CIA w Polsce. Walid bin Attash jest przetrzymywany w bazie Guantanamo na Kubie.

Walid bin Attash twierdzi, że był nielegalnie przetrzymywany i przesłuchiwany przy pomocy tortur na terytorium Polski.

Jest to już trzecia osoba obok Al Nashiriego i Abu Zubayda, która posiada status pokrzywdzonego w polskim postępowaniu dotyczącym naruszeń praw człowieka w trakcie wojny z terroryzmem. Walida bin Attash reprezentuje w polskim postępowaniu mec. Mariusz Paplaczyk.       

Jak wskazuje organizacja Amnesty International, Walid bin Attash jest aktualnie sądzony przez komisję wojskową. Grozi mu kara śmierci.  Ja podkreśla Amnesty International po przywiezieniu do Guantanamo, Walid bin Attash został przesłuchany przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.  Niektóre z jego oświadczeń zostały zawarte w poufnym raporcie MKCK, który następnie wyciekł później do mediów. Ja wynika z ww. raportu, a także z innych dokumentów, między 29 kwietnia 2003 r. a 4 września 2006 r. Walid bin Attash był przetrzymywany i torturowany przez CIA w tajemnicy w różnych miejscach świata, w tym w tajnym ośrodku CIA w Polsce.