Lekarze torturowali osoby podejrzewane o terroryzm
poniedziałek, 04 listopada 2013 16:39
Grupa robocza do spraw przestrzegania etyki lekarskiej w ośrodkach izolacyjnych (Taskforce on Preserving Medical Professionalism in National Security Detention Centres) opublikowała raport, z którego wynika, że lekarze i psycholodzy uczestniczyli w torturach osób podejrzewanych o działalność terrorystyczną.

Jak wskazano w raporcie, po zamachach z 11 września 2001 r. na World Trade Center lekarze i psycholodzy współpracujący z wojskiem amerykańskim i służbami specjalnymi Stanów Zjednoczonych przygotowywali i uczestniczyli w okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniu i torturowaniu osób podejrzewanych o współpracą z Al-Kaidą.

W raporcie podkreślono, że lekarze sprzeciwili się podstawowej zasadzie przyświecającej ich pracy, a mianowicie „po pierwsze, nie szkodzić”. Wskazano również, że główną odpowiedzialność za taki stan rzeczy ponosi amerykański Departament Obrony oraz Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych (CIA), które nakazały lekarzom pominięcie zasad etycznych na rzecz działań, które w konsekwencji doprowadziły m.in. do stosowania symulacji podtapiania, czy długotrwałego pozbawiania snu.

Raport został opublikowany jako rezultat dwuletnich badań prowadzonych przez grupę roboczą składającą się z 19 osób, wspieraną przez Institute on Medicine as a Profession (IMAP) oraz Open Society Foundations.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest tutaj.