NYT: Torture, Lies and Hollywood PDF Drukuj Email
wtorek, 26 lutego 2013 01:01
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Torture, Lies and Hollywood", który ukazał się w the New York Times. W artykule autorstwa Alego H. Soufana, byłego agenta FBI, po raz kolejny poruszana została problematyka pokazania tortur w filmie "Wróg numer jeden".

Autor zwraca w tekście uwagę na fakt, że film w dużej mierze zakłamuje rzeczywistość i prezentuje nieprawdziwe fakty. Jak podkreśla Soufan, ma to miejsce pomimo umieszczenia na początku filmu komunikatu, zgodnie z którym we "Wrogu numer jeden" wykorzystano informacje uzyskane od osób bezpośrednio zaangażowanych w prezentowane wydarzenia. Należy podkreślić, że rozpoczęcie filmu w ten sposób sugeruje, że przedstawione w filmie wydarzenia miały miejsce i zostały w sposób wierny odwzorowane. Soufan sprzeciwia się przede wszystkim sugestii, że to tortury umożliwiły odnalezienie Osamy bin Ladena. Co więcej, jak podkreśla autor, wzmocnione techniki przesłuchań, w tym stosowanie waterboardingu, w rzeczywistości utrudniły zebranie informacji przydatnych w poszukiwaniu tytułowego "Wroga numer jeden".

Kolejny problem, na który zwraca uwagę Soufan, to kwestia tajności informacji dotyczących programu tajnych więzień i stosowania wzmocnionych technik przesłuchań. Jak zauważa autor, obowiązkiem władz amerykańskich jest udostępnienie informacji dotyczących działań jakie miały miejsce w ramach "wojny z terroryzmem". Ponadto, autor opisuje szereg sytuacji, w których brak pełnego dostępu do informacji dotyczących prawdziwego przebiegu wydarzeń doprowadził do wprowadzenia opinii publicznej w błąd.

Z artykułem można zapoznać się tutaj.