Reuters: “Insight: Poland's investigation into secret CIA prisons loses steam” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 28 stycznia 2013 13:46
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem  “Insight: Poland's investigation into secret CIA prisons loses steam”  autorstwa Christiana Lowe oraz Chrisa Borowskiego, który ukazał się na stronie Agencji Reutersa. W artykule dziennikarze opisali polskie śledztwo dotyczące istnienia tajnego więzienia CIA na terenie Polski.

Wielokrotnie w tekście przewija się aspekt przewlekłości postępowania. Cytowany w artykule mec. Mikołaj Pietrzak wskazał, że przedłużanie postępowania jest w politycznym interesie. Z kolei senator Józef Pinior stwierdził, że polskie władze są obecnie w swoistym potrzasku – z jednej strony pomiędzy zwolennikami jawności postępowania, a służbami specjalnymi i prokuraturą, którzy są zwolennikami utrzymania dotychczasowej klauzuli tajności.

W artykule przywołana została również wypowiedź byłego szefa Wojskowych Służb Specjalnych, Marka Dukaczewskiego, który w jednym z wywiadów sugerował, że ośrodek w Starych Kiejkutach mógł być wykorzystywany przez armię amerykańską jako ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy powracających z misji w Afganistanie.

Artykuł można znaleźć tutaj.