Prasa
Na Wokandzie: "CIA i lekceważenie Strasburga" PDF Drukuj Email
wtorek, 26 marca 2013 16:49
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dr. Adama Bodnara, który ukazał się w najnowszym numerze kwartalnika "Na Wokandzie". W artykule pt.: "CIA i lekceważenie Strasburga" poruszony został problem braku współpracy strony rządowej z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu przy okazji sprawy Al-Nashiri przeciwko Polsce. W sprawie tej ETPCz podjął decyzję o odtajnieniu dokumentów postępowania z uwagi na nieprzekazanie do Trybunału dokumentów o takim charakterze. W opinii dr Bodnara zachowanie władz polskich w sprawie Al-Nashiri przeciwko Polsce może przyczynić się do zdeprecjonowania wagi Trybunału oraz jego orzecznictwa na gruncie krajowym. Ponadto, jak wskazuje autor, z uwagi na wagę zarzutów w sprawie - a więc przede wszystkim stosowania tortur na terenie Polski - konieczne jest kompleksowe wyjaśnienie sprawy i pełna współpraca z sądami oraz trybunałami międzynarodowymi.
Z artykułem można zapoznać się tutaj.
 
 
GW: Polska, Strasburg i tajna kancelaria PDF Drukuj Email
wtorek, 05 marca 2013 23:34
Z informacji opublikowanych we wtorkowym wydaniu Gazety Wyborczej wynika, że strona rządowa wyraziła gotowość przekazania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka tajnego dokumentu dotyczącego prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Krakowie postępowania ws. tajnych więzień CIA. Jednakże, jak ustalili dziennikarze, sędziowie Trybunału nie zdecydowali na zapoznanie się z przygotowanymi informacjami.
Więcej…
 
DGP: Co zeznał CIA w Kiejkutach Abd al-Rahim Nasziri PDF Drukuj Email
wtorek, 05 marca 2013 23:28
W wydaniu Dziennika Gazety Prawnej z 4 marca 2013 r. ukazał się artykuł "Co zeznał CIA w Kiejkutach Abd al-Rahim Nasziri". W tekście pojawia się informacja dotycząca treści zeznań, które mężczyzna miał złożyć w trakcie pobyt w więzieniu w Guantanamo. W swoich zeznaniach Al-Nashiri miał m.in. opisywać metody przesłuchań, jakim był poddawany w trakcie przetrzymywania w tajnym więzieniu CIA w Polsce. W tekście pojawiła się również informacja o tym, że w trakcie przesłuchań w Starych Kiejkutach mężczyzna przyznał się do uczestnictwa w zamachu na okręt USS Cole. Zeznania te al - Nashiri następnie odwołał. W artykule odniesiono się również do dokumentów przygotowanych przez adwokatów al-Nashiriego, którzy mieli wskazać na udział Wojskowych Służb Informacyjnych w koordynacji "technicznej" strony współpracy z CIA w Starych Kiejkutach. Informacjom tym zaprzeczył ówczesny szef WSI, gen. Marek Dukaczewski, który zwrócił uwagę na fakt, że naturalnym partnerem dla WSI po stronie amerykańskiej jest Agencja Wywiadu Obronnego.
 
NYT: Torture, Lies and Hollywood PDF Drukuj Email
wtorek, 26 lutego 2013 01:01
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem "Torture, Lies and Hollywood", który ukazał się w the New York Times. W artykule autorstwa Alego H. Soufana, byłego agenta FBI, po raz kolejny poruszana została problematyka pokazania tortur w filmie "Wróg numer jeden".
Więcej…
 
NYT: "About those black sites" PDF Drukuj Email
wtorek, 19 lutego 2013 12:58
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem "About those Black Sites", który pojawił się w the New York Times. Artykuł dotyczy nowego raportu Open Society Justice Initiative "Globalizing Torture: CIA Secret Detention and Extraordinary Rendition". Z artykułem można zapoznać się tutaj.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL