Prasa
Prokuratura przesłucha Kazimierza Marcinkiewicza PDF Drukuj Email
czwartek, 16 kwietnia 2009 17:03
W sprawie tajnych więzień CIA w Polsce w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie zostanie przesłuchany Kazimierz Marcinkiewicz - informuje serwis TVP Info.
 
Dalsze rezultaty śledztwa Rzeczpospolitej i TVP INFO PDF Drukuj Email
czwartek, 16 kwietnia 2009 16:58

Artykuł Mariusza Kowalewskiego  pt. "CIA w Szymanach: są dowody" z 16 kwietnia 2009 r. to kolejny tekst w Rzeczpospolitej , który ujawnia rezultaty dziennikarskiego śledztwa. Dziennikarz ujawnia dokumenty potwierdzające lądowania amerykańskich samolotów w Szymanach oraz nieprawdziwe informacje przekazywane Eurocontrol. Pierwszy dokument to tzw. książka ruchowa lotniska w Szymanach z lat 2002 i 2003, z której wynika, że Amerykanie bywali w Szymanach siedem razy. Nie ma w niej jednak informacji, skąd przylecieli i dokąd polecieli. Te informacje zawarte są w drugim dokumencie, który posiadają dziennikarze. To wykaz operacji startów i lądowań na lotnisku w Szymanach. Tam są też dane o statusie lotów oraz o tym, jak załogi samolotów Gulfstream wprowadzały Eurocontrol w błąd – startowały z Szyman, ale w planie lotów podawały, że startują z Warszawy. Z tych dokumentów wynika to, co dziennkarze napisali w Rzeczpospolitej 15 kwietnia -  że 5 grudnia 2002 roku w Szymanach był gulftstream N63MU. Natomiast gulftstream N379P latał na Mazury 8 lutego, 7 marca, 25 marca, 6 czerwca i 30 lipca 2003 r. Eurocontrol powinien wiedzieć o każdym z tych lotów, ale wiedział tylko, że w Szymanach gulfstream lądował 7 marca i 25 marca.

 

Artykuł można znaleźć pod linkiem: http://www.rp.pl/artykul/192639,291762.html 

 
Śledztwo dziennikarzy Rzeczpospolitej i TVP INFO PDF Drukuj Email
środa, 15 kwietnia 2009 16:06
W rezultacie dziennikarskiego śledztwa prowadzonego przez dziennikarzy Rzeczpospolitej (Mariusz Kowalewski, Edyta Żemła) oraz TVP INFO (Adam Krzykowski) 15 kwietnia w Rzeczpospolitej zostały opublikowane cztery artykuły na temat działalności CIA w Polsce.
 
1. W artykule "Więźniowie CIA w Szymanach" dziennkarze przedstawiają fakty wskazujące na to, że Amerykanie przerzucali przez Polskę ludzi podejrzanych o terroryzm. Według informacji zawartych w artykule 5 grudnia 2002 r. na lotnisku w Szymanach wylądował samolot Gulfstream o numerze N63MU. Miał przywieźć agentów CIA, których zadaniem było zorganizowanie bazę w "szkole szpiegów". Do Szyman latał gulfstream jeszcze gulfstream o numerze N379P, który w 2003 r. lądował tam pięć razy. Niektóre z tych lotów starano się ukryć wprowadzając w błąd instytucję odpowiedzialną za kontrolę ruchu lotniczego nad Europą (Eurocontrol). Dziennkarze cytują także świadka, który widział jak z jednego z samolotów wyprowadzano osoby w kajdankach i z opaską na oczach.
 
2. Artykuł Edyty Żemły i Mariusza Kowalewskiego pt. "Polski wywiad w służbie CIA" ujawnia, że na początku 2002 około dwudziestu polskich oficerów wywiadu oddelegowano do wyłącznej dyspozycji Amerykanów. Grupę tę rozwiązano dopiero przed wyborami w 2005 r. 
 
Artykuł można znaleźć pod linkiem: http://www.rp.pl/artykul/9189,291253_Polski_wywiad_w_sluzbie_CIA.html

3. W artykule "Jak rząd i służby kamuflowali loty" Mariusz Kowalewski i Adam Krzykowski pokazują wiele proceduralnych nieprawidłowości, które dotyczyły amerykańskich cywilnych odrzutowców, które lądowały w Szymanach.
 
Artykuł można znaleźć pod linkiem: http://www.rp.pl/artykul/9189,291251_Jak_rzad_i_sluzby_kamuflowali_loty.html

4. W tekście  "Politycy przeczą, śledczy wyjaśniają" M. Kowalewski i A. Krzykowski opisują szczegóły prokuratorskiego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Krajową oraz przypominają reakcje władz polskich na doniesienia organizacji międzynarodowych o zaangażowaniu Polski w program przerzutu i przetrzymywania osób podejrzanych o terroryzm przez władze USA.
 
Artykuł można znaleźć pod linkiem: http://www.rp.pl/artykul/291252.html


Komentarz Piotra Gabryela w Rzeczpospolitej pt. "Czy wolno łamać prawo w interesie Polski?" : http://www.rp.pl/artykul/9158,291255_Gabryel__Czy_wolno_lamac_prawo_w_interesie_Polski__.html
 
Artykuł w The New York Review of Books ujawniający treść tajnego raportu MCK PDF Drukuj Email
czwartek, 09 kwietnia 2009 16:42
W najnowszym numerze magazynu “The New York Review of Books” (vol. 56, nr 6) ukazał się obszerny artykuł Marka Dennera pt. „US Torture: Voices from the Black Sites” (artykuł dostępny jest na stronie http://www.nybooks.com/articles/22530). W artykule M. Denner ujawnia tajny raport Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zatytułowany „ICRC Report on the Treatment of Fourteen ‘High Value Detainees’ in CIA Custody”, w którym opisane zostały metody stosowane przez Centralną Agencję Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych wobec czternastu więźniów (tzw. High Value Detainees) przetrzymywanych w więzieniu Guantanamo oraz w tajnych więzieniach CIA na świecie. Zgodnie z raportem traktowanie więźniów w tajnych więzieniach CIA można uznać za tortury.
 
Wyrok włoskiego Sądu Najwyższego dotyczący postępowania przeciwko agentom CIA PDF Drukuj Email
środa, 11 marca 2009 03:00
11 marca włoski Sąd Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie 25 agentów CIA i ośmiu innych oskarżonych, którzy podejrzani są o zorganizowanie porwania Abu Omara. Sąd uznał, że włoscy prokuratorzy zbierając część dowodów złamali tajemnicę państwową. Artykuł można znaleźć tutaj
 
<< Początek < Poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL