Prasa
Zapis debaty AI w najnowszym Przekroju PDF Drukuj Email
wtorek, 21 sierpnia 2012 09:22
Zapraszamy do lektury zapisu debaty Amnesty International „Jak rozliczyć udział państw europejskich w programie tajnych więzień CIA?”, który został opublikowany w najnowszym wydaniu tygodnika „Przekrój”. W debacie, która odbyła się 2 sierpnia 2012 r. udział wzięli Jozef Pinior, Mikołaj Pietrzak, Roman Kurkiewicz oraz Draginja Nadaždin. Debatę prowadził Michał Kurpiński.
 
GW: Prokuratura chce przedłużenia śledztwa ws. tajnych więzień PDF Drukuj Email
środa, 08 sierpnia 2012 11:02
Jak podała Gazeta Wyborcza, krakowska Prokuratura Apelacyjna, która prowadzi śledztwo dotyczące tajnych więzień CIA w Polsce, przesłała do Prokuratury Generalnej wniosek, w którym wnosi o przedłużenie śledztwa o pół roku, tj. do 11 lutego 2013 r. Więcej informacji na ten temat tutaj

 
NPR: Kierowca Osamy bin Ladena zwolniony z Guantanamo PDF Drukuj Email
poniedziałek, 16 lipca 2012 16:05

Więziony w Guantanamo 52 – letni Ibrahim al - Qosi został właśnie zwolniony. Mężczyzna, który przyznał się do bycia kierowcą, księgowym oraz kucharzem Osamy bin Ladena, został zatrzymany w 2002 r. Po jego zwolnieniu w więzieniu pozostaje obecnie 168 osób, co stoi niejako w sprzeczności z pierwotnymi zapowiedziami prezydenta Baracka Obamy, który zapowiadał zamknięcie więzienia w pierwszym roku swojej kadencji.
Więcej…
 
RPO: Zakaz tortur jest bezwzględny PDF Drukuj Email
środa, 27 czerwca 2012 10:59
W dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej opublikowany został wywiad z Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireną Lipowicz. Pani Rzecznik została w nim zapytana m.in. o stosunek do wypowiedzi byłego Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który przyznał, że wyraził zgodę na utworzenie tajnego więzienia CIA, a z uwagi na fakt, że decyzja została podjęta w stanie wyższej konieczności, prokuratura powinna umorzyć postępowanie. W odpowiedzi Rzecznik podkreśliła, że konstytucyjny zakaz tortur okrutnego lub poniżającego traktowania ma charakter niederogowalny, co oznacza, że również w stanie wyższej konieczności nie ma możliwości przyjęcia, że dopuszczalnym jest stosowanie tortur.
 
GW: Obrona architekta zamachów z 11 września chce śledztwa ws. jego torturowania PDF Drukuj Email
środa, 27 czerwca 2012 10:23

Jak podaje na stronach internetowych Gazeta Wyborcza, obrońcy Chalida Szejka Mohameda zwrócili się do Juana Mendeza, Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. tortur z wnioskiem o zbadania przypadków stosowania tortur wobec mężczyzny. W piśmie obrońcy zwrócili się również z prośbą o spotkanie z ich klientem, który jest obecnie przetrzymywany w bazie Guantanamo na Kubie. Obecnie trwa proces przed Komisją Wojskową, Chalidowi Szejkowi Mohamedowi grozi kara śmierci. Pierwsze zeznania mężczyzny miały być uzyskane za pomocą tortur - podtapiania oraz pozbawienia snu. 
Więcej informacji na ten temat tutaj.


 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL