Prasa
The Washington Post - tortury nie przyczyniły się do zabójstwa bin Ladena PDF Drukuj Email
środa, 18 maja 2011 14:08
Polecamy artykuł autorstwa Grega Sargenta pt. "Exclusive: Private letter from CIA chief undercuts claim torture was key to killing Bin Laden" opublikowany w The Washingtin Post dnia 16 maja 2011 r. W artykule wskazano, że szef CIA Leon Panetta w prywatnym liście do senatora McCaina zaprzeczył, jakoby tortury stosowane wobec Chalida Szejka Mohameda miały związek ze śmiercią bin Ladena.
Więcej…
 
Gazeta Wyborcza: Abd al-Rahim al-Nashiri: Torturowali mnie w Polsce PDF Drukuj Email
piątek, 13 maja 2011 12:01
"Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri oskarżył Polskę przed Trybunałem w Strasburgu o dopuszczenie do torturowania go, naruszenie prawa do życia i przewlekłość postępowania prokuratorskiego.

Jego skarga właśnie wpłynęła do Trybunału. Abd al-Rahim al-Nashiri jest więziony w Guantanamo i oskarżony przez amerykańską prokuraturę wojskową o zorganizowanie w 2000 r. zamachu na amerykański okręt USS w Jemenie. W zamachu ginęło 17 marynarzy a 41 zostało rannych.

Al-Nashiri utrzymuje, że od grudnia 2002 do czerwca 2003 roku przetrzymywano go w tajnym więzieniu CIA w Kejkutach na Mazurach. Potwierdzają to uzyskane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka informacje o trasach i lądowaniach specjalnych amerykańskich samolotów wojskowych na lotnisku w Szymanach. A także raport inspektora generalnego CIA opisany na początku zeszłego roku przez agencję Associated Press. Według tego raportu funkcjonariusze symulowali egzekucję więźnia, który był skuty i miał nałożony na głowę kaptur. Zbliżali też do jego głowy uruchomioną wiertarkę elektryczną (bez wiertła, ale tego zakapturzony al-Nashiri nie mógł wiedzieć). Zdaniem AP funkcjonariusze zostali ukarani naganą, ale władze odmówiły wyciągania dalszych konsekwencji."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
PAP: Sprawa al-Nashiriego zaskarżona do Strasburga PDF Drukuj Email
wtorek, 10 maja 2011 22:02
"Sprawa Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, osadzonego w bazie Guantanamo, twierdzącego, że był więziony także w Polsce, trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - potwierdził we wtorek w rozmowie z PAP jego pełnomocnik mec. Mikołaj Pietrzak.

"Zaskarżyliśmy przewlekłość i nieefektywność polskiego śledztwa. Uważamy, że naruszono wobec al-Nashiriego Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka, bo śledztwo, w którym ma on status pokrzywdzonego, powinno mu gwarantować windykację jego praw. Konwencja mówi o zakazie tortur, ochronie wolności i życia prywatnego, wreszcie konwencja gwarantuje zakaz wydania człowieka do kraju, w którym grozi mu kara śmierci - a al Nashiri został wydany do USA, gdzie taka kara mu grozi" - wyjaśnił Pietrzak."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
TVP.INFO: Są dowody na tajne więzienia CIA w Polsce? PDF Drukuj Email
środa, 27 kwietnia 2011 09:27
"Abu Zubaida miał być przetrzymywany i torturowany w tajnych więzieniach CIA na terenie naszego kraju – ujawnia Wikileaks. Jednocześnie w polskim śledztwie istnieją dowody, potwierdzające kiedy więzień został przetransportowany do Polski i z niej wywieziony – ustaliła „Panorama” TVP2.

5 grudnia 2002 r. samolot z Abu Zubaidą na pokładzie miał wylądować na lotnisku w Szymanach. CIA wywiozła go z Polski 22 września 2003 r. Potwierdzają to dokumenty zgromadzone w polskim śledztwie – mówi „Panoramie” osoba znająca kulisy śledztwa."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
The New York Times i The Guardian ujawniają dokumenty dotyczące więźniów Guantanamo PDF Drukuj Email
wtorek, 26 kwietnia 2011 11:40
The New York Times i The Guardian opublikowały nowe informacje dotyczące wiezienia Guantanamo na Kubie – informacje dotyczące byłych i obecnych więźniów przetrzymywanych w Guantanamo. Informacje te zostały przygotowane w oparciu o ponad 700 tajnych dokumentów sporządzonych przez funkcjonariuszy wojskowych i funkcjonariuszy służb specjalnych w latach lat 2002-2009, które zostały ujawnione przez portal WikiLeaks. Zawierają one, między innymi, oceny dokonywane przez władze amerykańskie dotyczące zagrożenia, jakie stanowili bądź stanowią poszczególni więźniowie. 
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL