Prasa
Rzeczpospolita: Polska odpowie za tortury? PDF Drukuj Email
wtorek, 29 marca 2011 06:56
"Adwokaci: jeśli nasze śledztwo nie wyjaśni sprawy, idziemy do Strasburga. Może być i skarga do Hagi

Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma coraz więcej dowodów na to, że w Polsce torturowano więźniów przywożonych na Mazury przez CIA. Jej prawnicy, m.in. dzięki danym uzyskanym z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Straży Granicznej, ustalili, iż w naszym kraju CIA przetrzymywało ośmiu więźniów. Potwierdzono 11 lotów, jakie odbyły się do Polski z tymi osobami na pokładzie. Więzienie, gdzie ich trzymano, istniało na Mazurach od 5 grudnia 2002 r. do 22 września 2003 r. – informuje fundacja."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.

  • For English version click here.

 
 
TVP.INFO o sprawie tajnych więzień CIA PDF Drukuj Email
czwartek, 24 marca 2011 14:34
Reportaż Adama Krzykowskiego na temat najnowszych doniesień w sprawie tajnych więzień CIA w wydaniu "Panoramy" z dnia 23 marca 2011 dostępny jest tutaj.
 
PAP: Adwokat al-Nashiriego: sprawę więzień CIA powinien skontrolować sąd PDF Drukuj Email
czwartek, 24 marca 2011 09:38
"Mec. Mikołaj Pietrzak reprezentujący w polskim śledztwie dotyczącym domniemanych więzień CIA Saudyjczyka al-Nashiriego uważa, że sąd powinien skontrolować to postępowanie. Przypomniał, że na rozpatrzenie czeka jego skarga na przewlekłość działań prokuratury.

Postępowanie w sprawie funkcjonowania domniemanych więzień CIA na terenie naszego kraju jest prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie od lata 2008 r., niedawno po raz kolejny zostało przedłużone - tym razem do sierpnia tego roku.

"Ta sprawa jest gardłowa jeśli chodzi o wizerunek Polski i dlatego każdy dzień zwłoki godzi nie tylko w prawa pokrzywdzonych, ale także w obraz naszego kraju" - zaznaczył w środę mec. Pietrzak. Dlatego, jak wyjaśnił, pod koniec lutego w warszawskim sądzie złożył skargę na przewlekłość postępowania prokuratury. Dodał, że na razie sąd nie wyznaczył terminu na jej rozpatrzenie."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
PAP - PG: do USA wysłano wniosek w śledztwie dot. domniemanych więzień CIA PDF Drukuj Email
środa, 23 marca 2011 14:49
"Polska prokuratura skierowała do Stanów Zjednoczonych wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym domniemanych więzień CIA w Polsce - powiedział we wtorek rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk. Prokurator dodał, że wniosek został skierowany do Departamentu Stanu USA dwa tygodnie temu. Dodał, że jest on odmienny w treści i dotyczy innych kwestii niż poprzedni wniosek, wysłany przez polską prokuraturę w marcu 2009 r. "Całe postępowanie w tej sprawie jest tajne" - zaznaczył.

W lutym prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie śledztwo dotyczące funkcjonowania domniemanych więzień zostało przedłużone do sierpnia tego roku. Postępowanie jest prowadzone od lata 2008 r."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
 
Eurasia Review: Bringing Guantánamo to Poland — and Talking About the Secret CIA Torture Prison PDF Drukuj Email
niedziela, 20 marca 2011 23:53
Prezentujemy artykuł Andy’ego Worthingtona będący relacją z jego pobytu w Polsce wraz z Moazzamem Beggiem, byłym więźniem Guantanamo. W trakcie pobytu w kilku miastach Polski wyświetlono film „Poza prawem: Echa Guantanamo" ("Outside the Law: Stories from Guantanamo"), dokument opowiadający o losach ludzi osadzonych w amerykańskich więzieniach w Maroku, Afganistanie i na Kubie.
Artykuł dostępny jest tutaj.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL