Prasa
Rzeczpospolita: USA nie pomogą Polsce PDF Drukuj Email
środa, 29 grudnia 2010 06:35
"Rzeczpospolita" informuje, że Stany Zjednoczone odmówiły współpracy z Polską w ramach prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie śledztwa w sprawie domniemanych więzień CIA w naszym kraju. Więcej znajdziesz tutaj.
 
PAP: USA nie będą współpracować z Polską w sprawie więzień CIA PDF Drukuj Email
wtorek, 28 grudnia 2010 12:52
"USA nie będą współpracować z Polską w śledztwie w sprawie domniemanych więzień CIA w naszym kraju, bo mogłoby to naruszyć bezpieczeństwo lub inny istotny interes Stanów Zjednoczonych. Pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych zapowiada kolejne wnioski do USA.

Tak Departament Sprawiedliwości USA jeszcze w październiku 2009 r. odpowiedział na wniosek o pomoc prawną od prowadzącej śledztwo w całej sprawie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Fakt ten ujawniła na swych stronach internetowych Helsińska Fundacja Praw Człowieka, którą powiadomiła o tym prokuratura, w odpowiedzi na wniosek HFPC o stan śledztwa w całej sprawie. HFPC monitoruje to śledztwo."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
Associated Press: Nowe szczegóły na temat programu tajnych więzień CIA PDF Drukuj Email
wtorek, 21 grudnia 2010 17:57
Zazwyczaj oficerowie CIA wykupują ubezpieczenie, które kosztuje około 300 dolarów rocznie i obejmuje sumę 1 mln dolarów. Według agencji Associated Press byli amerykańscy urzędnicy ujawnili, że w przypadku psychologów Mitchella i Jessena postąpiono jednak inaczej. CIA zobowiązało się do podwyższenia tej kwoty do wysokości najmniej 5 milionów dolarów.

Mitchell i Jessen są autorami wzmocnionych technik przesłuchań i osobiście uczestniczyli w kilkudziesięciu sesjach podtapiania przeprowadzonych na co najmniej 3 osobach podejrzanych o terroryzm. Te informacje są pierwszym potwierdzeniem udziału osób prywatnych w przesłuchaniach z użyciem metod takich jak waterbording w tajnych więzieniach CIA („black sites”). Associated Press podała np., że Mitchell i Jessen polecieli do Tajlandii, by tam nadzorować symulację podtapiania Abu Zubaydah.
Więcej…
 
WikiLeaks: USA krytykuje Radę Europy za zaangażowanie w sprawę tajnych więzień CIA w Europie oraz Guantanamo PDF Drukuj Email
niedziela, 19 grudnia 2010 23:16
Portal internetowy WikiLeaks ujawnił nowe depesze z amerykańskich ambasad w Sztrasburgu. W jednej z nich z 29 września 2009 r. dyplomata amerykański wskazuje na konieczność wywarcia nacisku na Thorbjorna Jaglanda, nowego Sekretarza Generalnego Rady Europy. Podkreślono, że Jagland z pewnością potępi istnienie kary śmierci w Stanach Zjednoczonych. Możliwe jednak, że w sprawie zaangażowania krajów europejskich w tajny program więzień i lotów CIA (rendition program) nie będzie on tak krytyczny jak poprzedni Sekretarz Generalny Terry Davis, jeżeli władze amerykańskie podejmą rozmowy na ten temat po jego wyborze.

W tej samej depeszy odniesiono się do wizyty Komisarza Praw Człowieka Thomasa Hammarberga w Stanach Zjednoczonych, podczas której komisarz podkreślił, że USA nie mogą oczekiwać od krajów europejskich, że te będą przyjmowały więźniów Guantanamo, jeżeli Amerykanie nie będą czyniły tego samego.
Więcej…
 
Associated Press: Prawnicy więźnia Guantanamo żądają śledztwa PDF Drukuj Email
piątek, 17 grudnia 2010 22:16
WARSAW, Poland - Lawyers for a terrorism suspect at Guantanamo asked Polish authorities Thursday to open an investigation into allegations that American agents abused him at a now-shuttered secret CIA prison in Poland.
Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL