Prasa
Harper's Magazine: odszkodowanie za stosowanie tortur PDF Drukuj Email
sobota, 09 października 2010 17:59
Harper's Magazine opublikowało artykuł Scotta Hortona, w którym podkreślono, że w przypadku, gdy obywatele amerykańscy są ofiarami tortur stososwanych przez obce państwa, USA powołując się na międzynarodowe konwecje występuje z rządaniami wypłaty bardzo wysokich odszkodowań. Sytuacja jednak kształtuje się zgoła inaczej, gdy to Stany Zjednoczone są oskarżane o stosowanie tortur lub innego nieludziego lub poniżającego traktowania wobec obywateli innych państw.
Artykuł dostępny jest tutaj.
 
BBC: CIA stosowało tortury w tajnym więzieniu w Polsce PDF Drukuj Email
sobota, 09 października 2010 17:17
BBC donosi, że w tajnym więzieniu w Polsce CIA przetrzymywało oraz torturowało osoby podejrzewane o zorganizowanie zamachów z jedenastego września 2001.  Dziennikarze BBC dotarła do informacji potwierdzających podejrzenie, że jednym z więźniów był Khalid Sheikh Mohammed, czołowy działacz Al-Kaidy, którego po przetransportowaniu do Polski poddawano licznym symulacjom podtapiania.

Więcej na ten temat znajdzesz tutaj.
 
Press: Racja stanu CIA PDF Drukuj Email
sobota, 09 października 2010 16:50
"Przetrzymywanie i torturowanie w Polsce amerykańskich więźniów to gorący kartofel dla polskich mediów – lepiej, by tematu nie było.

Pod koniec 2005 roku w redakcji „Gazety Wyborczej” zjawili się włoscy dziennikarze: Paolo Rumiz z „La Repubblica” i Gigi Riva z „L’espresso”, by podpytać polskich kolegów z największej gazety, co wiedzą o tajnych więzieniach CIA w Polsce. Nieco wcześniej, 2 listopada, Dana Priest w „The Washington Post” ujawniła, że w Europie Wschodniej od czterech lat działały tajne więzienia CIA, w których Amerykanie przetrzymywali jeńców podejrzanych o terroryzm. Włosi wiedzieli, że badając sprawę tajnych więzień, powinni przyjechać do Polski, bo pięć dni po publikacji „The Washington Post” organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch uściśliła, że chodzi o Polskę i Rumunię. Liczyli więc, że pierwsze tropy dostaną na miejscu od Polaków."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
BBC: architekt zamachów z 11 września był torturowany w Polsce PDF Drukuj Email
czwartek, 07 października 2010 13:59
"Chalid Szejk Mohammed, uważany za architekta zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w USA, był więziony i torturowany w Polsce na kilkanaście miesięcy przed przystąpieniem Polski do UE w 2004 roku - twierdzi brytyjska telewizja BBC.

"Obrońcy praw człowieka są przekonani, że CIA właśnie do Polski przerzuciła tego najbardziej wartościowego, z jej punktu widzenia, domniemanego terrorystę" - wskazano w programie, który ma zostać nadany w sobotę."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
Polityka: Trójka z Kwarcu PDF Drukuj Email
środa, 29 września 2010 10:05
"W Polsce działało tajne więzienie CIA. Jest też pewne, że Amerykanie stosowali w nim tortury. Kim byli więźniowie, jak tam trafili i co się z nimi stało?

Więzienie w Polsce – wedle Associated Press opatrzone kryptonimem Kwarc – było szczególne: położone na odludziu, w środku bazy wojskowej, na dodatek blisko zapomnianego lotniska z długim pasem startowym. Nic dziwnego, że właśnie do Starych Kiejkut trafiło trzech najcenniejszych więźniów CIA: Abu Zubajda, Chalid Szejk Mohammed i Abd al-Rahim al-Nasziri. Wcześniej USA i Polska zawarły w tej sprawie tajną umowę w ramach NATO – Ameryka była w stanie wojny, a Polska odpowiedziała na apel sojuszniczy w myśl art. 5 traktatu waszyngtońskiego."

Cały artykuł dostępny jest tutaj.
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL