Raport komisji senackiej USA na temat tajnego programu CIA
poniedziałek, 14 kwietnia 2014 13:34
Senacka komisja do spraw służb specjalnych USA przygotowała ponad 6.000 stronicowy raport na temat tajnego programu przesłuchań i lotów prowadzonego przez CIA. Raport jest efektem czteroletniej pracy komisji. Aktualnie trwają dyskusje na temat zakresu i sposoby jego odtajnienia.

Jak podała Al Jazeera, źródła zbliżone do Komisji wskazują, że w raporcie potwierdzono funkcjonowanie tajnego ośrodka CIA poza bazą w Guantanamo. Podkreślono, że 20 wysokiej rangi osób podejrzanych o działalność terrorystyczną było przetrzymywanych na terenie Polski w latach 2002-2005. Ponadto władze polskie miały starać się o uzyskanie zapewnień od przedstawicieli administracji amerykańskiej, że odtajniony raport nie będzie zawierał szczegółów na temat roli Polski w umożliwieniu funkcjonowania tajnej bazy CIA na terytorium naszego kraju. Strona amerykańska w ubiegłym roku miała zaś zapewnić, że jeżeli raport zostanie odtajniony nie znajdą się w nim informacje na temat poszczególnych państw, które współpracowały ze Stanami Zjednoczonymi.

Więcej na ten temat tutaj.

Dodatkowo agencja McClatchy Washington ujawniła, że raport komisji senackiej poddaje w wątpliwość legalność stosowania przez CIA symulacji podtapiania i innych wzmocnionych technik przesłuchań wobec osób podejrzewanych o terroryzm. Wskazano, że funkcjonariusze CIA dopuszczali się także innych metod przesłuchań nie zatwierdzonych przez Departament Sprawiedliwości. Jak podaje agencja, CIA skutecznie unikała i utrudniała nadzór Kongresu i Białego Domu nad swoimi działaniami. Co istotne, Komisja miała ustalić, że tajny program CIA nie skutkował w uzyskaniu cennych informacji na temat działań terrorystycznych. W tym zakresie CIA miało wprowadzić w błąd administrację prezydenta Busha, Kongres oraz opinię publiczną co do skuteczności stosowanych przez funkcjonariuszy CIA wzmocnionych technik przesłuchań.

Więcej na ten temat tutaj.