Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA znów przedłużone
poniedziałek, 17 czerwca 2013 17:50
Jak poinformował Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk, śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA na terytorium Polski na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie zostało ponownie przedłużone do połowy października 2013 r. Zdaniem prokuratora Piotra Kosmatego z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie nie zostały dotychczas zrealizowane wnioski polskiej prokuratury do władz Stanów Zjednoczonych o międzynarodową pomoc prawną. Podkreślił on, że prokuratura opracowała kolejne dwa wnioski o pomoc prawną, a także planowane są kolejne czynności procesowe.

Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce zostało wszczęte w 2008 r. Wcześniej, Prokuratura Apelacyjna w Warszawie deklarowała zakończenie śledztwa w drugiej połowie 2012 r. 

Przypomnijmy, że dwóch więźniów Guantanamo: Abu Zubaydah i Al-Nashiri,  otrzymało status poszkodowanego w toczącym się postępowaniu. Ponadto skierowali oni skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w których skarżą się m.in. na naruszenie obowiązków proceduralnych wynikających z art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wynikającą z nieefektywności polskiego śledztwa.

Aktualnie trzeci już więzień Guantanamo- Walid bin Attash - stara się o status pokrzywdzonego w polskim śledztwie w sprawie tajnych więzień CIA.

Źródlo: TVN24, Amnesty International Polska