Minister Sprawiedliwości o zarzutach w śledztwie dot. więzień CIA PDF Drukuj Email
czwartek, 14 lutego 2013 11:28
HFPC zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina z prośbą o wskazanie, jakie informacje bądź okoliczności umożliwiły mu ocenę zebranego materiału dowodowego dotyczącego przedstawienia zarzutów Zbigniewowi Siemiątkowskiemu w toczącym się postępowaniu w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce.

Na początku lutego na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia minister Gowin stwierdził, że „przypomnę słuchaczom, że Polska jest jedynym krajem, w którym pojawiły się nie tylko przypuszczenia o tym, że tutaj, w tych krajach CIA miała swoje tajne bazy, ale jesteśmy jedynym krajem, w którym prokuratura postawiła zarzuty. Jak się wydaje, zrobiono to w sposób bardzo pochopny, bo przejęciu śledztwa przez prokuraturę wyższego szczebla, prokuraturę krakowską, te pierwotne zarzuty formułowane np. pod adresem Zbigniewa Siemiątkowskiego okazały się bardzo słabo ugruntowane. To też pokazuje, że w tej sprawie należy zachować maksymalną powściągliwość”.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, podkreślając niejawny charakter toczącego się śledztwa oraz fakt rozdzielenia funkcji Prokuratora Generalnego oraz Ministra Sprawiedliwości, zwróciła się do ministra o wskazanie, jakie informacje bądź okoliczności umożliwiły mu taką ocenę zebranego materiału dowodowego.

Z pismem można zapoznać się tutaj.