Pismo HFPC do Krajowej Rady Prokuratury PDF Drukuj Email
piątek, 21 września 2012 15:05
W piśmie z 21 września 2012 r. skierowanym do Przewodniczącego Krajowej Rady Prokuratury, prokuratora Edwarda Zalewskiego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła swoje wątpliwości dotyczącymi przebiegu śledztwa w sprawie tajnych więzień CIA, w szczególności zaś w związku z niejasnymi okolicznościami towarzyszącymi odwołaniu kolejnych prokuratorów prowadzących śledztwo.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśliła, że w przyjętej 11 września 2012 r. rezolucji Parlament Europejski  po raz kolejny podkreślił konieczność pełnego wyjaśnienia kwestii zaangażowania państw europejskich w tajny program lotów i więzień CIA, a także wezwał Polskę do dalszego prowadzenia śledztwa w sprawie. Ponadto, Parlament Europejski wyraził ubolewanie w związku z brakiem oficjalnego komunikatu w sprawie zakresu, przebiegu oraz stanu realizacji śledztwa. Więcej informacji na temat rezolucji znajduje się tutaj. Informacje na temat głosowania polskich europarlamentarzystów znajdują się tutaj.

Śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA prowadzone było od 2008 r. przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie ( sygn. akt AP V Ds. 37/09). Do prowadzenia śledztwa wyznaczeni zostali prokuratorzy Jerzy Mierzewski oraz Robert Majewski. W maju 2011 r. prokurator Jerzy Mierzewski został odsunięty od śledztwa, a na jego miejsce wyznaczony został prokurator Waldemar Tyl. Media w tym okresie donosiły, że prokurator Mierzewski zamierzał przedstawić zarzuty urzędnikom państwowym związanym z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

W styczniu 2012 r. byłemu szefowi Agencji Wywiadu, Zbigniewowi Siemiątkowskiemu, przedstawione zostały zarzuty. Bezpośrednio po tym wydarzeniu śledztwo zostało przeniesione do Krakowa (sygn. akt Ap V Ds. 12/12/S), gdzie prowadzone jest przez prokurator Katarzynę Płończyk oraz prokuratora Janusza Śliwę. Według donisień medialnych, przeniesienie śledztwa do Krakowa uniemożliwiło prokuratorom m.in. przedstawienie zarzutów płk. Andrzejowi Derlatce – byłemu zastępcy Zbigniewa Siemiątkowskiego, a także sporządzenie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego premiera Leszka Millera. Należy również zauważyć, że mimo zapowiadanego pod koniec 2011 r. przez prokuratora W.Tyla zakończenia śledztwa w drugiej połowie 2012 r., decyzją Prokruatora Generalnego Andrzeja Seremeta śledztwo zostało przedłużone do 11 lutego 2013 r.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej fakty, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Przewodniczącego Krajowej Rady Prokuratury z pytaniem, czy przedstawiony problem dotyczący przebiegu postępowania sygn. akt Ap V Ds. 12/12/S był przedmiotem refleksji Krajowej Rady Prokuratury i czy zostały podjęte jakiekolwiek działania z tym związane. W sytuacji, gdyby problem ten nie był dotychczas przedmiotem dyskusji Rady, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się z prośbą o informację, czy Krajowa Rada Prokuratury zamierza zbadać okoliczności odsunięcia poszczególnych prokuratorów od prowadzenia sprawy

Pismo Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka znajduje się tutaj.