Drukuj
czwartek, 27 września 2018 00:00

Interwencja HFPC w sprawie pobicia osadzonego

Do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zwróciła się matka jednego z więźniów osadzonych w Areszcie Śledczy w G. W swojej korespondencji poinformowała, że podczas odbywania kary jej syn został wyciągnięty z celi przez dwóch funkcjonariuszy, a następnie bity przy użyciu pałek po całym ciele, szczególnie po piętach. Z nadesłanej korespondencji wynika, że uderzenia spowodowały złamanie żeber. Oprócz pobicia jeden z funkcjonariuszy miał dopuścić się zgwałcenia skazanego przy użyciu pałki.
Sprawa ta wzbudziła głębokie zaniepokojenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Jak podkreśla dr Piotr Kładoczny „Wolność od tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania jest jednym z fundamentalnych praw człowieka. Gwarantują ją nie tylko przepisy Konstytucji RP, ale również treść Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności”.

W związku z tym, Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej o zbadanie sprawy.

W swojej odpowiedzi Inspektor zawiadomił Fundację o tym, że w przedmiotowej sprawie przeprowadzono czynności wyjaśniające. W ich wyniku nie stwierdzono niepraworządnego traktowania skazanego przez funkcjonariuszy. Dokumentacja medyczna jednoznacznie stanowi, że zdrowie i życie osadzonego nie było zagrożone. Nie stwierdzono również aby funkcjonariusze w jakikolwiek sposób naruszyli godność  lub użyli siły fizycznej czy też innej formy przymusu dążących do znęcania się, które skutkowałoby połamanymi żebrami, obiciem głowy, siniakami czy zgwałceniem przy użyciu pałki.
 
Joomla SEF URLs by Artio