Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Zwolnienie dyrektora TVP Rzeszów niezgodne z prawem? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Zdzieblo   
Wtorek, 28 Kwiecień 2009 07:24
Piotr Farfał, prezes zarządu TVP odwołał ze stanowiska szefa rzeszowskiego ośrodka Tadeusza Górczyka. Nie miał jednak wymaganej zgody Rady Powiatu Jasielskiego. Poprosił o nią i jej nie dostał.
20 stycznia nowym dyrektorem TVP Rzeszów mianowany został Tadeusz Górczyk z Jasła. 24 marca dostał wypowiedzenie. Górczyk jest jednak radnym powiatowym a zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady, której jest członkiem. 25 marca TVP zwróciła się do Rady Powiatu Jasielskiego o wymaganą zgodę. Wypowiedzenie Górczykowi Farfał wręczył jednak dzień wcześniej. - Złożenie mi wypowiedzenia dokonane było z naruszeniem prawa i nawet ewentualna późniejsza zgoda rady nie zmieniałaby tego faktu - komentuje Górczyk. Co było powodem wypowiedzenia? - Narażenie Oddziału TVP Rzeszów na nieuzasadnione koszty związane z wynajęciem samochodu wraz z kierowcą z firmy zewnętrznej do celów służbowych i prywatnych, zamiast skorzystania z floty samochodów TVP - czytamy w uzasadnieniu wniosku do RPJ. Co na to Górczyk? - Nie będę tego komentował, złożyłem w tej sprawie prywatny akt oskarżenia z Kodeksu Karnego - odpowiada. Radni powiatu jasielskiego jednogłośnie odrzucili wniosek TVP. O takie stanowisko apelował wcześniej obecny na sesji senator PiS Stanisław Zając, postrzegany w Jaśle jako otwarty przeciwnik Górczyka. Podkreślał, że bez względu na opcje polityczną, radni powinni jednoczyć się w walce o poszanowanie praw i godności każdego radnego.
Nowym dyrektorem TVP Rzeszów od 25 marca br. jest Tomasz Pajęcki.
Źródło: Nowiny 24 (27.04.2009r. – red. Ewa Wawro): Zwolnienie Tadeusza Górczyka z TVP Rzeszów było niezgodne z prawem
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie