Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Czy prezes TVP popełnił przestępstwo? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Poniedziałek, 11 Maj 2009 08:34
Do CBA trafił wniosek o wszczęcie postępowania przygotowawczego w sprawie ustalenia, czy doszło do popełnienia przestępstwa korupcji przez p.o. prezesa TVP Piotra Farfała. Do ABW skierowane zostało zawiadomienie o naruszeniu przez niego przepisów ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Oba pisma wystosowali członkowie rady nadzorczej spółki Krzysztof Czabański, Bogusław Szwedo i Janina Goss.

Skierowany do CBA przed trzema tygodniami wniosek dotyczy przyznania przez Farfała służbowego mieszkania sekretarzowi rady nadzorczej TVP Piotrowi Wawrzeńskiemu.W ocenie wnioskodawców przyznanie mieszkania mogło mieć związek z przychylnymi dla Farfała głosowaniami Wawrzeńskiego na posiedzeniach rady nadzorczej TVP, m.in. w grudniu 2008 r.

Z kolei w wystosowanym tego samego dnia zawiadomieniu do ABW Czabański, Szwedo i Goss zarzucają Farfałowi, że 24 lutego br. dopuścił on do udziału w posiedzeniu zarządu p.o. dyrektora biura prawnego Tomasza Moniuszkę, który nie posiadał wymaganego poświadczenia bezpieczeństwa osobowego.Według autorów pisma doszło tym samym do nieuprawnionego ujawnienia informacji niejawnych, stanowiących tajemnicę służbową, bo w trakcie tego posiedzenia omawiane były sprawy oznaczone klauzulą "poufne".

Źródło: Rzeczpospolita (11 maja 2009), artykuł dostępny na: http://www.rp.pl/artykul/15,302666_Szef_TVP_popelnil_przestepstwo_.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie