Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Ustawa medialna po pierwszym czytaniu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lukasz Lebski   
Czwartek, 14 Maj 2009 08:48

Komisja kultury zakończyła kolejny etap prac nad projektem - dokument czeka teraz na II czytanie w Sejmie, które zaplanowano na przyszły tydzień. W mediach zwraca się uwagę na koniecznść finansowania mediów z publicznych pieniędzy, które mają zastąpić abonament.
Według projektu ustawy, budżet państwa będzie musiał przeznaczyć na ten cel około 880 mln złotych. Zakładana przez komisję wysokość budżetowych wydatków na radio i telewizję jest efektem zapisu, że wysokość dotacji budżetowej dla mediów publicznych będzie nie niższa niż abonament, który TVP i PR otrzymały w 2007 r., czyli ok. 880 mln zł. Na etapie prac komisji do projektu wpisano jednocześnie, że w przypadku niezgodnego z przeznaczeniem wydatkowania budżetowych pieniędzy (co musi potwierdzić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, odmawiając udzielenia absolutorium programowego) trzeba je będzie zwrócić wraz z odsetkami. Partie polityczne podzieliły się co do kwestii finansowania TVP Info. Projekt w obecnym kształcie nie przewiduje bowiem ogólnokrajowego programu o charakterze informacyjno-publicystycznym. Komisja kultury wprowadziła kilka zmian do pierwotnego projektu. Ważną regulacją jest, że we wszystkich spółkach TVP i Polskiego Radia, a nie jak dotąd planowano - tylko w regionalnych będą jednoosobowe zarządy. Inny istotny zapis mówi, że projekt nie przewiduje umorzenia zaległych opłat abonamentowych, które zgodnie z procedowaną propozycją uiszczać należy do końca 2009 r.

Źródło: Rzeczpospolita (14 maja 2009 r.): 880 milionów złotych na media publiczne

 

LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie