Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Sejm przyjmie nową ustawę medialną jeszcze w tym tygodniu? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 21 Maj 2009 06:57
Platformie Obywatelskiej zaczęło się spieszyć z projektem. Możliwe, że już jutro posłowie będą nad nim głosować
Informacja o tym, że posłowie będą głosować nad projektem już w piątek, krążyła wczoraj w sejmowych kuluarach. – Słyszałem o tym, ale trudno mi to sobie wyobrazić. Ten projekt zawiera wciąż dużo niejasności – mówi Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. I wciąż namawia posłów do dalszych nad nim prac.
– Mamy 23 poprawki, a stanowiska wszystkich klubów są jasne – twierdzi Wenderlich. Teraz wszystko zależy od marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. – Na razie nie ma decyzji o piątkowym głosowaniu nad projektem – powiedział wczoraj „Rz” Jerzy Smoliński, rzecznik marszałka.
Ale po wczorajszej burzliwej dyskusji posłów nad ustawą Komorowski znów skierował ją do Komisji Kultury. Ta trzy godziny później zebrała się na posiedzeniu. Jej sprawozdanie pozwoli zdecydować o głosowaniu nad ustawą medialną w piątek. Później trafiłaby do Senatu.
Odrzucenia całego projektu chce PiS.
– Media publiczne mają ogromne znaczenie na tle wszędobylskiej tabloidyzacji i komercjalizacji. A ustawa likwiduje ich instytucje na rzecz audycji i programów – podkreśla Celiński. Jego zdaniem projekt zawiera też elementy korupcjogenne. – Pieniądze z funduszu prócz nadawców będą mogli otrzymać i dostawcy. Może to spowodować, że będą trafiać na programy, które się nigdy nie ukażą – uważa Celiński.

Przewodniczący KRRiT zaznaczył zaś, że już teraz powinna być rozpoczęta jej procedura notyfikacyjna w Komisji Europejskiej. Bo nowy system finansowania mediów, czyli pomoc publiczna, będzie musiał uzyskać jej zgodę. A to może potrwać kilka lat.

Nowe zapisy zakładają m.in. likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego od 2010 r. (zastąpi go Fundusz Zadań Publicznych), przekształcenie obecnych oddziałów TVP w samodzielne spółki i wprowadzenie licencji programowych.

Wejście w życie ustawy zakończyłoby też kadencję KRRiT oraz obecnych zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. A jak podkreślała wczoraj Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO, głównym celem ustawy są zarówno regionalizacja misji TVP, jak i odpartyjnienie mediów publicznych.
 

Źródło: Rzeczpospolita, Sebastian Kucharski (20 maja 2009)

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie