Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Hanna Lis nierzetelna według Komisji Etyki TVP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lukasz Lebski   
Piątek, 19 Czerwiec 2009 15:00

Komisja skupiła się przede wszystkim na ocenie, czy fakt nieprzeczytania przez Lis fragmentu zapowiedzi materiału o rankingu europosłów, który wygrali deputowani PO, naruszał zasady etyki dziennikarskiej.


W pominiętym przez prezenterkę fragmencie była bowiem informacja, że ranking przygotował Instytut Spraw Publicznych, którego szefowa Lena Kolarska-Bobińska startuje do Parlamentu Europejskiego z listy PO.

 

Analiza zaistniałej w redakcji Wiadomości sytuacji wskazuje na brak bezpośredniej komunikacji na linii: kierownictwo-prezenter oraz wydawca-prezenter. Analiza ujawniła również naruszenie przez wydawcę zasad gwarantujących bezpieczeństwo emisyjne poprzez fakt niepoinformowania prezentera Hanny Lis o zmianach w startówce. Ponadto z konfrontacji wyjaśnień Hanny Lis i relacji wydawcy Katarzyny Bajszczak wynika, że prezenterka postanowiła nie odczytać dodanego zdania po tym, kiedy dowiedziała się kto jest szefem Instytutu. Ta decyzja red. Lis stoi w sprzeczności z rzetelnością dziennikarską - czytamy w orzeczeniu komisji etyki TVP.

Oprócz tego Komisja zarzuciła również błędy warsztatowe i proceduralne wszystkich uczestników procesu przygotowania materiału emisyjnego, co według komisji spowodowało, że "był niepełny i źle zredagowany".


Źródło: Rzeczpospolita (18 czerwca 2009 roku): Hanna Lis nierzetelna - twierdzi Komisja Etyki TVP

LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie