Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Sejm zajmie się poprawkami do ustawy medialnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Wtorek, 23 Czerwiec 2009 18:46
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. poprawkami Senatu do ustawy medialnej, a także wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego.
O poprawkach do ustawy medialnej rozmawiali we wtorek szef SLD Grzegorz Napieralski z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim i przewodniczącym klubu PSL Stanisławem Żelichowskim. Według Napieralskiego i Żelichowskiego, ustawa wyjdzie z parlamentu w kształcie przyjętym pierwotnie przez Sejm. Chlebowski uważa, że parlamentarne prace nad ustawą zakończa się już w środę.

Debata nad poprawkami Senatu planowana jest na środowe przedpołudnie, a głosowanie tego samego dnia.

W nowej ustawie medialnej najwięcej kontrowersji wzbudza poparta przez senatorów PO poprawka, która zakłada, że KRRiT, określając w projekcie budżetu kwotę na media publiczne, nie jest związana żadnym limitem.

W wersji przyjętej przez Sejm KRRiT obowiązywało minimum w wysokości ok. 880 mln złotych, (czyli tyle ile media publiczne uzyskały z abonamentu w 2007 roku). Zgodnie z ustawą medialną (zarówno w wersji uchwalonej przez Sejm, jak i po poprawkach Senatu) ostateczną decyzję w sprawie wysokości funduszy dla mediów publicznych podejmuje Sejm, a rekomendacja KRRiT dotyczy tylko projektu budżetu.

Część mediów i polityków komentujących poprawki Senatu mylnie interpretuje, że to Senat odebrał mediom publicznym gwarancje otrzymywania corocznie określonej kwoty z budżetu państwa. Tymczasem brak takich gwarancji obowiązywał już w tekście uchwalonym przez Sejm.

To Sejm, bowiem przyjął rozwiązanie, że kwotę na media określa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w projekcie ustawy budżetowej. Projekt budżetu podlega zaś ocenie parlamentu, który w żaden sposób nie jest związany wnioskiem KRRiT. Uwagę zwracało na to m.in. Biuro Legislacyjne Senatu i to ono właśnie zaproponowało poprawkę (popieraną następnie przez PiS oraz senacką komisję finansów), by kwotę na media sztywno gwarantował budżet. Senat jednak tej poprawki nie przyjął.

Senacka poprawka w zakresie finansowania znosi natomiast (wpisane przez Sejm) minimum 880 mln zł, o które KRRiT miała wnosić w projekcie budżetu. Senat zniósł ten limit, co oznacza, że KRRiT może wnioskować w projekcie budżetu na media zarówno o mniejsze, jak i większe pieniądze.

Lewicy nie podoba się też zapis o wpisaniu do katalogu zadań mediów publicznych obowiązku wspierania chrześcijańskiego systemu wartości.

Na obecnym posiedzeniu - prawdopodobnie w czwartek - posłowie będą również dyskutować o wniosku PiS o odwołanie szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego. Składając ten wniosek w maju posłowie PiS argumentowali, że ma on zmusić rząd do działań ws. kryzysu i zwrócić uwagę opinii publicznej na sytuację gospodarczą w Polsce.

Autorzy wniosku zarzucają ministrowi, że przez cały okres urzędowania "wielokrotnie wykazał się biernością oraz niezdecydowaniem", a resort pod jego kierownictwem zamiast walczyć z recesją, przyczynia się do osłabienia gospodarki. "Minister Rostowski nie ma wystarczających kompetencji do zarządzania finansami państwa, nie potrafi stworzyć odpowiedniej, na czas kryzysu, koncepcji zarządzania finansami publicznymi" - napisano we wniosku. Politycy PiS krytykują też nierealne ich zdaniem założenia budżetu na 2009 rok i formułowanie przez ministra "sprzecznych komunikatów osłabiających wiarygodność Polski".

Przedstawiciele PO i PSL oceniają, że wniosek ma charakter polityczny i jest elementem kampanii wyborczej. Lewica deklaruje jego poparcie.

Sejm będzie również głosował nad wnioskami PO o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów - obywatelskiego i poselskiego - ustawy zakładających wprowadzenie 49-proc. ulgi na przejazdy komunikacją PKP i PKS dla uczniów i studentów.

Zgodnie z projektem, uczniowie i studenci będą mieli prawo do 49-proc. ulgi na bilety jednorazowe i miesięczne przy przejazdach PKP (pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowe) i PKS (w komunikacji zwykłej i przyspieszonej). Według pomysłodawców projektu, wprowadzenie projektowanej 49-proc. ulgi obciąży budżet państwa w wysokości 350 mln zł. Proponowana ustawa ma wejść w życie z dniem 1 września 2009 r.

Posłowie Platformy wniosek o odrzucenie obu projektów argumentowali poczuciem odpowiedzialności za budżet państwa, trudną sytuacją światowego kryzysu gospodarczego i solidarnością z innymi grupami społecznymi.

Posłowie wysłuchają także informacji z działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w roku 2008 oraz o stanie przestrzegania wolności, praw człowieka i obywatela oraz informacja rządu na temat sytuacji ekonomicznej w rolnictwie.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożą kolejni posłowie, którzy zastąpiła posłów odchodzących do Parlamentu Europejskiego.

Źródło: onet.pl, PAP (23 czerwca 2009 r.)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie