Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

TVP: dwóch prezesów plus kurator PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 09 Lipiec 2009 14:49
Aleksander Grad ogłosił to na konferencji, potwierdzając wcześniejsze informacje "Gazety". - Kurator będzie sprawował właściwy nadzór nad tym, co dzieje się w TVP, i przekazywał nadzorowi właścicielskiemu niezbędne informacje.

Od ubiegłego piątku TVP nie ma rady nadzorczej. Jej brak jest jedną z przesłanek do powołania kuratora.
Nie wiadomo, kto będzie kandydatem na kuratora. - To musi być jakieś znane nazwisko, osoba, która w TVP będzie cieszyć się autorytetem. Na razie nie mamy jeszcze krótkiej listy - mówi jeden z ważnych urzędników w resorcie skarbu.

Tak więc kurator - gdyby sąd zgodził się na jego powołanie - miałby wyłącznie obowiązek dopilnowania, by powołano jak najszybciej radę nadzorczą TVP. A to zadanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (też zdominowanej przez dawną koalicję).

KRRiT wczoraj zebrała się na godzinę przed konferencją Grada. Jednym z punktów posiedzenia był wybór rady nadzorczej TVP. - Nie spieszymy się. Na KRRiT wywierana jest teraz duża presja. Nie chcemy tego robić w takiej atmosferze - mówił szef KRRiT Witold Kołodziejski.

Wczoraj KRRiT nie podjęła decyzji. Ale w chwili powołania rady nadzorczej kurator w telewizji traci rację bytu. - Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że KRRiT dziś obraduje i rodzi się kolejny sojusz PiS i Samoobrony - komentował sytuację Grad. - Słyszeliśmy, że PiS skutecznie "zjadł swoje przystawki", a okazuje się, że z jedną z tych przystawek siedzi przy stole biesiadnym i dzieli kolejny tort, aby dalej polityka rządziła w telewizji publicznej. Na to naszej zgody nie ma.

Grad zapowiedział też, że zwróci się do środowisk twórczych i naukowych o wskazanie kandydatów na przedstawicieli resortu skarbu w radach nadzorczych spółek mediów publicznych, a więc i w telewizji. Poinformował też, że unieważnił ogłoszony wiosną nabór na członków tych rad.

W telewizji trwa dwuwładza. W ubiegły piątek rada nadzorcza zawiesiła p.o. prezesa Piotra Farfała, związanego z LPR, i odwiesiła wiceprezesów Marcina Bochenka i Sławomira Siwka, temu ostatniemu powierzając zarządzanie TVP. Zaraz potem minister Grad zakończył kadencję rady.

Rządzi więc Farfał, do czasu gdy Krajowy Rejestr Sądowy rozpatrzy wniosek Siwka o zatwierdzenie zmian. Ma się to stać do końca tego tygodnia. Na razie Farfał zwalnia ludzi, których podejrzewa o to, że popierają Siwka, a zatrudnia swoich nominatów. Wczoraj wyrzucił Wojciecha Pawlaka, szefa TVP 2.

W Ministerstwie Skarbu nikt nie ma złudzeń co do tego, że kurator pomoże uporządkować sytuację w TVP. - Jako właściciel musieliśmy zająć stanowisko w sprawie tego bałaganu. Ale mamy związane ręce, a prezydent prawdopodobnie odeśle do Trybunału Konstytucyjnego ustawę medialną, która umożliwia wymianę władz TVP - mówi urzędnik resortu.

Opozycja skrytykowała wczoraj wniosek Grada o powołanie kuratora. - W sytuacji, gdy nie wiadomo, kto jest szefem telewizji publicznej, decyzja ministra wprowadza tylko jeszcze większą destabilizację. Sytuację może uporządkować tylko nowa ustawa medialna - mówi "Gazecie" wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński (SLD).

- PO gra na osłabienie mediów i przygotowanie ich do przyszłej, przynajmniej częściowej prywatyzacji. Decyzja Grada utrzymująca stan zawieszenia w spółce wpisuje się w ten scenariusz - twierdzi wiceprezes PiS Adam Lipiński.

Minister skarbu poinformował wczoraj, że decyzją Urzędu Kontroli Skarbowej TVP będzie musiała zwrócić 17,8 mln zł niezapłaconego podatku za 2007 r. UKS uznał, że rezerwy budżetowe na kwotę 100 mln zł utworzone za czasów prezesury Andrzeja Urbańskiego były niezgodne z ustawą o rachunkowości.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Renata Grochal, Wojciech Czuchnowski pt. TVP: Dwóch prezesów lub kuratorów (9 lipca 2009). 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie