Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Minister przeciw Siwkowi w TVP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Piątek, 10 Lipiec 2009 10:26
zef resortu skarbu chce, by Krajowy Rejestr Sądowy nie uznał decyzji rady nadzorczej o powołaniu Siwka na szefa telewizji. Do KRS trafił wniosek Aleksandra Grada w tej sprawie.

Tydzień temu część członków rady zawiesiła dotychczasowego p.o. prezesa Piotra Farfała, a w jego miejsce powołała Sławomira Siwka (ostatnio zawieszonego wiceprezesa). Nie uznali tego ani Farfał, ani Grad, ponieważ tuż przed posiedzeniem rady minister skarbu zamknął walne zgromadzenie akcjonariuszy TVP, czym zakończył kadencję rady. Pięciu jej członków uznało, że nie przeszkadza im to obradować do końca dnia.

We wtorek Siwek złożył wniosek do KRS o zatwierdzenie zmian wprowadzonych przez radę. I właśnie tego dotyczy kontrwniosek Grada. W środę minister z powodu zamieszania w spółce i braku rady nadzorczej wnioskował już w sądzie o wprowadzenie do TVP kuratora.

Zdaniem Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego KRRiT, działania ministra potęgują bałagan w TVP.

Zdaniem prawnika Wojciecha Dziomdziory, byłego członka KRRiT, minister powinien wybrać inne rozwiązanie: – Lepiej było złożyć wniosek o rozpatrzenie legalności uchwały rady do sądu cywilnego, a do KRS wnieść o zawieszenie wniosku dotyczącego zmian w zarządzie do czasu rozpatrzenia tej sprawy.

KRRiT wciąż może rozwiązać pat. Wystarczy, że szybko powoła nową radę nadzorczą. Ale, jak zapewnia Kołodziejski, w tym tygodniu na pewno do tego nie dojdzie.

Z całego zamieszania nic nie robi sobie prezes Farfał. Wczoraj zatwierdził ramówki TVP 1 i TVP 2. Jeśli sąd przyzna rację prezesowi Siwkowi, te decyzje będą nieważne.

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki poinformował wczoraj, że prezydent pod koniec przyszłego tygodnia podejmie decyzję w sprawie ustawy medialnej. Lech Kaczyński może ją podpisać, zawetować, albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Źródło: Rzeczpospolita, Sebastian Kucharski, Minister przeciwko Siwkowi w TVP (10 lipca 2009)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie