Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Farfał doniósł na RN, Siwka i Bochenka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Piątek, 24 Lipiec 2009 10:08
 P.o. prezesa TVP Piotr Farfał złożył w prokuraturze doniesienie przeciwko pięciu członkom rady nadzorczej TVP oraz zawieszonym członków zarządu telewizji: Sławomirowi Siwkowi i Marcinowi Bochenkowi. Według Farfała dopuścili się oni przestępstw: poświadczenia nieprawdy i działania na szkodę spółki.
Według Farfała dopuścili się oni przestępstw: poświadczenia nieprawdy i działania na szkodę spółki.

Chodzi o posiedzenie rady nadzorczej z 3 lipca, kiedy to pięciu jej członków nie uznało decyzji ministra skarbu o zakończeniu kadencji i prowadziło obrady. Ich efektem były m.in. uchwały o zawieszeniu Farfała i powierzeniu kierowania TVP Siwkowi.

Jak informuje TVP w komunikacie prasowym zamieszczonym w czwartek na jej stronie internetowej, spotkanie członków rady nadzorczej 3 lipca było jedynie nieformalnym "zebraniem", a przewodniczący byłej już rady nadzorczej Łukasz Moczydłowski poinformował obecnych o zakończeniu kadencji rady oraz wygaśnięciu mandatów jej członków.

"W protokole z posiedzenia rady nadzorczej, sporządzonym przez p. Radosława Potrzeszcza (3 lipca 2009 r.) widnieje natomiast sprzeczna informacja o formalnym otwarciu posiedzenia Rady Nadzorczej przez p. Łukasza Moczydłowskiego, które de facto nie nastąpiło. Świadczy o tym fakt, iż przewodniczący nie wygłosił koniecznej, zgodnie z Regulaminem Rady Nadzorczej TVP, formuły o treści: Otwieram posiedzenie Rady Nadzorczej TVP S.A." - głosi komunikat TVP.

W związku z tym zarząd telewizji (jednoosobowo jest nim obecnie Piotr Farfał) zawiadomił prokuraturę o "popełnieniu przestępstwa - poświadczenia nieprawdy w dokumencie urzędowym, tj. czynu z art. 271 ő 1 kk działania na szkodę Spółki przez: Radosława Potrzeszcza, Bogusława Szwedo, Janinę Goss, Krzysztofa Czabańskiego oraz Piotra Wawrzeńskiego".

Doniesienie do prokuratury obejmuje także Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. W tym wypadku Farfał zarzuca "używanie dokumentu podrobionego lub przerobionego, tj. czynu z art. 273 kk działania na szkodę spółki".

Komunikat TVP przypomina, że 8 lipca Siwek i Bochenek złożyli w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o zmianę danych TVP w rejestrze przedsiębiorców (czyli o zawieszenie Farfała i powołanie w jego miejsce Siwka).

Źródło: amk, PAP (23 lipca 2009 r.)
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie