Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

W radiu Rzeszów szykują się do zwolnień PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Zdzieblo   
Poniedziałek, 17 Sierpień 2009 12:48
Szefostwo rzeszowskiego oddziału Polskiego Radia namawia pracowników, by dobrowolnie odchodzili z pracy. Na razie ludzie się do tego nie palą i proszą o więcej czasu do namysłu.
Plan dobrowolnych odejść zakłada, że ci pracownicy, którzy sami odejdą do 28 sierpnia, dostaną siedmiokrotne pobory, czyli średnio ok. 28 tys. zł., bo zarobki w tej firmie wynoszą średnio ok. 4 tys. zł. - Pracownicy wiedzą o tej propozycji od tygodnia. Na razie odejść dobrowolnie chce jedna osoba – mówi Włodzimierz Rudolf, prezes radia. - Nikt nie myśli o dobrowolnym odejściu z pracy – mówi dziennikarka radia, prosząc o anonimowość. – Nikt też z nami na ten temat nie rozmawiał. Plan dobrowolnych odejść z pracy wywieszono tylko na tablicy ogłoszeń. My normalnie pracujemy. Jeżeli program nie przyniesie efektów, to władze firmy zapowiadają zwolnienia grupowe. Teraz w Radiu Rzeszów pracuje 101 osób. Ile ewentualnie osób miałoby odejść, tego zarząd nie wie. - Wszystko będzie zależało od tego, ile osób skorzysta z programu dobrowolnych odejść – tłumaczy prezes Rudolf. I dodaje, że głównych powodem szukania oszczędności, a co za tym idzie zwalniania pracowników, są malejące wpływy z abonamentu. - W ubiegłym roku mieliśmy dostać z abonamentu prawie 11,3 mln zł, a dostaliśmy 9,3 mln zł – wylicza prezes. – Za ten rok planowane wpływy to niecałe 9,9 mln zł. Ile dostaniemy, trudno oszacować, bo coraz mniej osób płaci abonament. Z samych reklam nie da się egzystować, bo to tylko około 7 procent naszych dochodów. Jerzy Pasierb, szef Związku Zawodowego Dziennikarzy Polskiego Radia w Rzeszowie twierdzi, że czas, jaki dostali pracownicy na podjecie decyzji o dobrowolnym odejściu, jest za krótki. - Wszystkie trzy związki działające w firmie wystąpiły do zarządu o przedłużenie tego terminu do 15 września – dodaje Pasierb. – Czekamy na decyzje, potem zastanowimy się, co robić. Zdaniem związków oszczędności są potrzebne, ale nie kosztem pracowników. Z badań wynika, że w okresie od maja do lipca tego roku tygodniowo Radia Rzeszów słuchało 795 tys. słuchaczy. Najwięcej słuchaczy (1270) ma na Podkarpaciu Radio RMF FM, drugie miejsce zajmuje Radio ZET (1176), trzecie Program I Polskiego Radia (807), a na czwartym jest właśnie Radio Rzeszów.
Źródło: Nowiny 24, 17 sierpnia 2009r. – Małgorzata Froń – „W radiu Rzeszów szykują się do zwolnień”
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie