Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Zwolnienia w Radiu Rzeszów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Leszek Zdzieblo   
Środa, 02 Wrzesień 2009 13:16
Trzecia część etatowych pracowników Radia Rzeszów ma stracić pracę – to propozycja zarządu, jaką w piątek otrzymały związki zawodowe rozgłośni.
Zwolnienia mają objąć 14 na 37 dziennikarzy, połowa z 10 strażników, trzech na czterech kierowców, z trzech informatyków zostanie jeden, pracę straci też co trzeci z 6 pracowników emisji i dwoje z 12-osobowej kadry administracyjnej. I jeszcze dwoje z pracowników gospodarczych. Z kierownictwa rozgłośni – nikogo. Zgodnie z propozycją zarządu 100-osobowa obecnie załoga ma być uszczuplona o 30 pracowników. - Nie dopuszczamy myśli, by ten scenariusz miał zostać zrealizowany – protestuje Dorota Borcz, szefowa Związku Zawodowego Pracowników w Radiu Rzeszów. – To haniebna decyzja i w dodatku podjęta pod nieobecność rady nadzorczej, co jest złamaniem prawa. Pismo do związków podpisał Stanisław Sroka, członek zarządu ds. marketingu i rozwoju. - Treść pisma to dopiero przedmiot negocjacji ze związkami zawodowymi – uspokaja Sroka. – Procedura zwolnień grupowych zmierza do oszczędności wobec ciągle spadających wpływów z abonamentu. Musimy skroić radio na miarę możliwości finansowych. Dodaje, że rozgłośnia mogłaby w ten sposób oszczędzić ok. 1 mln zł na funduszu płac. Tymczasem związki i pracownicy rozgłośni oburzeni są taką formą "krojenia”. Niektórzy mówią wprost: jeśli chcą oszczędzać, to po co zatrudniają aż trzech prezesów, z których każdy bierze do 6 średnich krajowych miesięcznie? - To przedwczesna decyzja, przecież jeszcze trwa program dobrowolnych odejść – kwituje Irena Markowicz, przewodnicząca zakładowej "Solidarności” i przypomina, że jeszcze w styczniu prezes rady nadzorczej Zbigniew Sieczkoś w publicznej wypowiedzi oświadczył, że rzeszowskie radio jest w dobrej sytuacji finansowej, ubiegły rok zakończyło zyskiem, a słuchalność wzrasta. Skąd więc pomysł na zwolnienia grupowe? Na korytarzach rozgłośni mówi się o tym, że propozycja to "robienie punktów” wobec nowej rady nadzorczej, która będzie decydować o losach obecnego składu zarządu. Czy w radiu dojdzie do strajku? - 3 września spotykamy się z zarządem, potem zdecydujemy co robić – mówi Dorota Borcz.
Źródło: Nowiny 24, 31.08.2009r., Andrzej Plęs – „Zwolnienia w Radiu Rzeszów. Zarząd chce zredukować załogę o 30 osób”
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie