Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Parlament odrzucił sprawozdanie KRRiT PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Piątek, 11 Wrzesień 2009 12:59
Sejm nie przyjął sprawozdania KRRiT za 2008 r. Teraz o dalszych losach rady zadecyduje prezydent.

Przeciwko przyjęciu sprawozdania głosowało 242 posłów, 180 je poparło, 9 wstrzymało się od głosu.

Sprawozdanie nie zostało już przyjęte w końcu lipca przez Senat. Zgodnie z ustawą o rtv, jeśli sprawozdanie odrzucą wszystkie trzy uprawnione do tego organy: Sejm, Senat i prezydent, następuje rozwiązanie KRRiT.

Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda nie chciał powiedzieć, jaką decyzję odnoście sprawozdania KRRiT podejmie głowa państwa. - Tę decyzję podejmie pan prezydent sam i myślę, że rozważa to cały czas.

W debacie sejmowej na ten temat, która odbyła się w środę, przeciwko przyjęciu sprawozdania opowiedziały się wszystkie kluby oprócz PiS.

Do tej pory nie zdarzyło się, by rada została rozwiązana na skutek odrzucenia jej sprawozdania przez trzy uprawnione do tego organy. W ubiegłym roku sprawozdanie KRRiT odrzucił Sejm i Senat, przyjął natomiast prezydent.

W swoim sprawozdaniu KRRiT zwraca uwagę, że rok 2008 był szczególny dla mediów: na rynku medialnym dały znać o sobie skutki kryzysu, z Polski zaczęły wycofywać się duże korporacje medialne, ruszył proces cyfryzacji. Nastąpił także drastyczny spadek ściągalności abonamentu, co zmusiło radę do innego podziału środków, więcej pieniędzy niż dotychczas trafiło do radia, telewizja natomiast otrzymała o 50 proc. mniej pieniędzy, przez co musiała borykać się poważnym deficytem finansowym.

KRRIT wiele uwagi poświęciła nowej regulacji - dyrektywie europejskiej o audiowizualnych usługach medialnych. Wprowadzi ona m.in. zmiany w sposobie kontroli - nie tyle nadawców, co treści, w limitach dotyczących reklam - sposób emitowania reklam będzie się zmieniał, znikną ustawowe ograniczenia czasowe pomiędzy blokami reklamowymi.

W sumie media publiczne otrzymały w 2008 r. od KRRiT ponad 732 mln zł. 726 mln zł pochodziło z abonamentu (o ponad 150 mln zł mniej niż zakładano), pozostałe 6 mln zł ze środków pozaabonamentowych (pieniądze pochodzące m.in. z kar za używanie niezarejestrowanych odbiorników, odsetek z rachunków bankowych). Ponad 421 mln zł trafiło do TVP, ponad 161 mln zł do Polskiego Radia, a ponad 149 mln do spółek regionalnych.

Źródło: PAP (11 września 2009)

 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie