Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Śledztwo w sprawie Palikota za słowo "kurduple" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Wtorek, 15 Wrzesień 2009 14:33
Sąd Okręgowy w Lublinie polecił prokuraturze prowadzić śledztwo w sprawie kwietniowej wypowiedzi posła PO Janusza Palikowa na temat prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzisiaj sąd rozpatrywał zażalenie na odmowę wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
Palikot na konferencji prasowej i swoim blogu pytał w kwietniu 2009 r. czy Lech Kaczyński "cierpi na chorobę alkoholową". Na blogu użył w odniesieniu do prezydenta Kaczyńskiego i jego brata określenia "kurduple".

Prokuratura odmówiła śledztwa gdyż uznała, że czyn Palikota nie stanowi przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, może natomiast być przedmiotem oskarżenia prywatnego. Pełnomocnik prezydenta adwokat Henryk Cioch, wnioskując przed sądem o uchylenie postanowienia prokuratury, podnosił m.in., że słowo "kurdupel" jest jednoznacznie obraźliwe i poniżające.

Źródło: PAP (15 września 2009)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie