Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Rada Nadzorcza TVP legalnie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 17 Wrzesień 2009 13:03
Rada nadzorcza mogła się spotkać w innym pomieszczeniu (miejscu) niż budynek telewizji publicznej, tym bardziej że nie została do siedziby TVP wpuszczona. Także w niepełnym składzie, gdyż kworum zostało zachowane. Powstrzymała się od wprowadzania do porządku nowych punktów (odwołania prezesa), co świadczy o jej proceduralno-prawnej ostrożności.

To jednak prawdopodobnie nie wystarczy do wygrania przez nią batalii o zmianę kierownictwa TVP. Zarzuty prezesa Farfała (choćby były pretekstem w tych rozgrywkach) o proceduralnych uchybieniach przy wyborze członków rady przez KRRiT może wiążąco rozstrzygnąć tylko sąd. Tym bardziej że TVP ma szczególny tryb powoływania rady nadzorczej.

Gdyby się okazało, że przy wyborze członków rady miały miejsce nieprawidłowości, to z jednej strony mogłoby to podważyć umocowanie obecnej rady (od początku, czyli od jej powołania), z drugiej usprawiedliwiać sekowanie jej przez prezesa Farfała.

Trzeba jednak pamiętać, że rada musi wykonywać swoje obowiązki. Tyle że nieuznający jej legalności prezes będzie miał wiele argumentów na swą obronę, gdy nie zastosuje się do jej uchwały o jego odwołaniu. Wtedy znów sprawa pewnie trafi do sądu.

Źródło: Rzeczpospolita, M. Domagalski (17 września 2009)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie