Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Nowy zarząd TVP zgłoszony do KRS PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dominika Bychawska   
Czwartek, 24 Wrzesień 2009 07:29
Do Krajowego Rejestru Sądowego wpłynął wniosek nowego zarządu TVP w sprawie rejestracji zmian w zarządzie spółki - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek.
Jak powiedział Małek, wniosek, podpisany przez mec. Jarosława Chałasa, dotyczy m.in. wykreślenia z KRS dotychczasowego p.o. prezesa Piotra Farfała i wpisania jako p.o. prezesa Bogusława Szwedy oraz Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy jako członka zarządu.

- Jeśli nie wystąpią przeszkody formalne, wniosek powinien być rozpoznany w ciągu tygodnia - powiedział Małek. Dodał, iż KRS otrzymał także pismo ministra skarbu Aleksandra Grada w sprawie jak najszybszego rozpatrzenia wniosków dotyczących TVP.

W telewizji trwa spór o to, kto zarządza spółką. W sobotę nowa rada nadzorcza spółki wymieniła cały zarząd TVP. Stanowiska stracili: p.o. prezes telewizji Piotr Farfał oraz zawieszeni od grudnia 2008 r. prezesi: Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek. Nowym p.o. prezesem TVP został Bogusław Szwedo - przewodniczący rady nadzorczej spółki. Oprócz niego na trzy miesiące do zarządu delegowano Małgorzatę Wiśnicką-Hińcza. Swojego odwołania nie uznał jednak Farfał, który już zapowiedział, że tę sprawę rozstrzygnie sąd.

W poniedziałek Szwedo nie został wpuszczony do siedziby spółki. Nowy zarząd, który w związku z tym spotkał się w siedzibie KRRiT, zdecydował o zwolnieniu dyscyplinarnym dotychczasowego p.o. prezesa Farfała, doniesieniu na niego do prokuratury oraz cofnięciu wszelkich pełnomocnictw głównemu prawnikowi TVP mec. Stanisławowi Rymarowi. Żadnej z decyzji wybranego w sobotę zarządu nie uznaje jednak Farfał, ani mec. Rymar.

Trwa też spór o legalność nowej rady nadzorczej TVP wybranej w końcu lipca. RN TVP wciąż do rejestru nie wpisano. Wniosek o rejestrację pozostałych członków RN sąd rejestrowy odesłał Farfałowi; zdecydowały o tym względy formalne - dane członków rady były niekompletne, brakowało w nich numerów PESEL. Decyzja o zwrocie wniosku nie jest wciąż prawomocna, swoje pełnomocnictwo ma bowiem uzupełnić prawnik TVP. Dopiero potem sąd ma zająć się sprawą rejestracji.

Źródło: PAP (23 września 2009
)
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie