Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Komentarze po wyroku TK. Kołodziejski: TVP i Polskie Radio zagrożone PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Poniedziałek, 09 Listopad 2009 16:31
Wyrok Trybunały Konstytucyjnego, zgodnie z którym poszerzony zostanie krąg osób zwolnionych z opłacania abonamentu rtv, oznacza upadek systemu finansowania mediów publicznych - ocenił przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.Według szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po wejściu w życie nowelizacji ustawy abonamentowej, wpływy z abonamentu radiowo - telewizyjnego wyniosą około 513 mln zł wobec 880 mln w roku 2007, 730 mln w r. 2008 i ok. 650 mln w 2009.

Zdaniem szefa KRRiT  byt  TVP i Polskiego Radia jest zagrożony. - Ostatnio notowane wpływy postawiły media publiczne w krytycznej sytuacji, jeśli za rok okaże się, że dostaną jeszcze mniej z abonamentu, to pod znakiem zapytania stoi cała działalność nadawców publicznych - powiedział Witold Kołodziejski.

- Żeby uratować Polskie Radio  od likwidacji, musielibyśmy radykalnie obciąć pieniądze dla telewizji. Wtedy otrzymałaby ona z abonamentu ok. 200 mln zł, co redukuje udział abonamentu do 10 procent budżetu TVP. Wtedy mamy normalną telewizję komercyjną. 10 proc. TVP to telewizja publiczna, a 90 proc. - komercyjna - uważa Kołodziejski.

Wskazuje przy tym, że nie da się wszystkiego sfinansować z reklamy, ponieważ TVP ma "mocne ograniczenia" w tej sferze i nie może funkcjonować na rynku tak, jak nadawcy komercyjni, czyli np. przerywać programów reklamami.

-TVP ma ustawowo narzucone obowiązki realizacji misji, ale państwo nie troszczy się o to, żeby na tę misję dać pieniądze. To, co się dzieje, to jest po prostu demontaż państwa. Nie jest to oczywiście wina Trybunału Konstytucyjnego, ale ustawodawcy, który taką ustawę uchwalił - powiedział szef KRRiT.

Polskie Radio nie będzie miało z czego finansować Programu II, nie wiadomo z czego finansować zespoły artystyczne, orkiestry, nie wiadomo co dalej z programem IV, wszystko to staje pod znakiem zapytania - mówił Kołodziejski, dodając, że w TVP wróci pewnie z kolei pomysł prywatyzacji Dwójki.

- Od czego zaczęła się afera Rywina? Dzisiaj się to robi bez Rywina - powiedział. Według Kołodziejskiego, przy obecnym stanie finansów telewizji publicznej realna jest nawet groźba postawienia TVP w stan likwidacji.

Kołodziejski liczy, że finansową sytuację mediów publicznych mógłby poprawić kolejny wyrok Trybunału w sprawie ustawy abonamentowej. 17 listopada TK rozpatrzy bowiem skargę Rzecznika Praw Obywatelskich, który zarzucił, że brak sprawnych mechanizmów poboru i egzekucji abonamentu rtv sprawia, iż opłata ta nie jest powszechna i zaprzecza zasadzie "równości ponoszenia ciężarów państwowych".

- Może tutaj uda się coś naprawić poprzez Trybunał i wymusić na ustawodawcy taką zmianę ustawy o abonamencie, która uszczelni jego pobór - wyraził nadzieję Kołodziejski.

W przeciwieństwie do KRRiT, Platforma Obywatelska  zadowolona jest z decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Żródło: Gazeta Wyborcza (4 listopada 2009 r.) - Byt TVP i Polskiego Radia jest zagrożony


LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie