Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Telewizji Polskiej już nie zależy na dzieciach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Poniedziałek, 16 Listopad 2009 11:44
Co jest bardziej misyjnego niż audycja dla maluchów? Wstrzymanie produkcji programów dla dzieci to sabotaż na polskim narodzie - mówią autorzy programów dla dzieci w TVP.

TVP wstrzymała produkcję programów dla dzieci. Oficjalnie do lutego 2010 r., ale nie wiadomo, co będzie później. - Oszczędzanie na dzieciach w takim okresie jak styczeń i luty jest niepoważne. Jesteśmy podobno telewizją misyjną, a styczeń i luty to okres ferii, kiedy robiliśmy tych programów dwa razy więcej - mówi nam anonimowo pracownik TVP. - Teraz nie będzie teleferii, tylko same powtórki. A już teraz dzieci powtórek mają dużo, bo jeśli jakiś program idzie na antenie cztery razy w miesiącu, to nagrywa się dwie premiery, a dwa kolejne to powtórki.

Programy dla dzieci nadawane są tylko w paśmie porannym TVP 1: w poniedziałek - "Budzik" (średnia oglądalność od września - wg AGB Nielsen Media Research - 423 tys. widzów), we wtorek - "Jedynkowe przedszkole" (420 tys.), w środę - "Domisie" (394 tys., powtórka z niedzieli), w czwartek - dwie krótkie audycje "I kudłate, i łaciate" (426 tys.) oraz "Dlaczego? Po co? Jak?" (414 tys.), w piątek - 12-min. "Moliki książkowe" (365 tys.), w niedzielę - "Teleranek" (608 tys.) i "Domisie" (465 tys.).

Wiemy, że została wstrzymana produkcja wszystkich redakcji poza publicystyką i serialami, ale koszt jednego odcinka serialu to dziesięć odcinków programów dziecięcego - mówi pracownik TVP. - Produkcja dłuższego programu, np. "Domisiów" z udziałem aktorów, to koszt ok. 35-40 tys. zł, ale krótki program kosztuje 18-20 tys. zł. Nawet jeśli spadły wpływy z abonamentu, to programy dla dzieci powinny powstawać.

Wiele osób związanych z produkcją programów dla młodych odbiorców twierdzi, że agonia redakcji dziecięcej trwa od jakiegoś czasu. Zapoczątkował ją Sławomir Zieliński, dyrektor TVP 1 za czasów prezesa Kwiatkowskiego. - Zieliński wypowiedział wojnę misiom, lalkom, krasnoludkom i w 2000 r. zdjął wszystkie programy dziecięce - opowiadają. - To wtedy poległa "Ciuchcia", "Domowe przedszkole", "Mama i ja", a weszła tylko "Jedyneczka". Zieliński zlikwidował też popołudniowe pasmo dla dzieci.

Potem kolejny dyrektor TVP 1 Małgorzata Raczyńska zdjęła w 2007 r., m.in. "5-10-15". - Wszyscy się zachwycają, że "Ulica Sezamkowa" skończyła właśnie 40 lat, a nikt nie zauważył, że uruchomione w 1984 r. "Domowe przedszkole" obchodziłoby w tym roku 25 lat - mówią w telewizji. - Przychodzi ktoś z mianowania politycznego na rok czy pół roku i niszczy dorobek iluś pokoleń.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Gazeta", płaca dziennikarza w redakcji dziecięcej TVP 1 wynosi (po ponad 20 latach pracy) 1 tys. zł, reszta to honoraria za programy. Każdy dziennikarz podpisuje tzw. lojalkę, że nie będzie pracował dla konkurencji. Jeżeli TVP od grudnia zlikwiduje produkcję programów dziecięcych, zostawi dziennikarzy praktycznie bez możliwości zarobku.
Wojciech Hoflik, dyrektor TVP 1: - Ze względu na zatrważająco niskie wpływy z abonamentu mamy poważny problem z finansowaniem programów na styczeń i luty, kiedy sprzedajemy znacznie mniej reklam. Jeżeli na dwa miesiące ograniczymy premiery audycji np. dziecięcych, to będzie to konsekwencja tej sytuacji. Ale taka decyzja jeszcze definitywnie nie zapadła.

- TVP 1 jest główną czy wręcz jedyną stacją, która - jeśli chodzi o cykliczne audycje - proponuje dzieciom cokolwiek. Uważam, że w "Jedynce" powinny one być. Niestety, o takim przedsięwzięciu jak np. Teleferie, które planowałem, komponując zimową ramówkę, nie mogę myśleć. Będziemy oczywiście nadawać filmy w paśmie dla dzieci, ale produkcja audycji to marzenie ściętej głowy.


Żródło: Gazeta Wyborcza (14 listopad 2009 r.) - Telewizja Polska nie kocha już dzieci
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie