Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Proces Lech Wałęsa kontra Lech Kaczyński odroczony PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Środa, 25 Listopad 2009 09:50
Sprawa Lech Wałęsa kontra Lech Kaczyński w Warszawie, ale były prezydent został w Gdańsku. Wałęsa pozwał obecnego prezydenta za nazwanie go agentem "Bolkiem". Pozwał, ale w sądzie się nie pojawił. A proces ledwo się zaczął, a już został odroczony do 18 grudnia.

Dlatego, że mam tam panią prawniczkę i ona dała mi sygnał, że szkoda mojego trudu. Przeciwnik nie stawi się - powiedział radiu TOK FM Wałęsa. Jednocześnie sam namawiał Lecha Kaczyńskiego by ten pojawił się w sądzie: - Tak rozgłaszał, tak pomawiał i łamał prawo, że byłem przekonany, że jednak będzie miał na tyle odwagi i stanie i wyjaśnimy sobie.

Były prezydent jest pewny swojej wygranej: - Ja mam wyrok sądu, status pokrzywdzonego, a prezydent przysięgał, na Boga nawet, że będzie stał na straży prawa - mówił jeszcze przed początkiem procesu były prezydent. - Nie może występować przeciwko wyrokom. Dla mnie Lech Wałęsa napisał do Lecha Kaczyńskiego list, by ten przeprosił go za nazwanie "agentem Bolkiem". Prezydent tego nie zrobił, więc sprawę rozstrzygnie sąd.

Dzisiejsza pierwsza rozprawa, w której reprezentantami stron są adwokaci (sąd nie ma możliwości nakazania stawiennictwa prezydentowi RP) zaczęła się od złożenia wniosku o odrzucenie pozwu Lecha Wałęsy. Wniósł go pełnomocnik Lecha Kaczyńskiego.

- Wnosimy o odrzucenie pozwu, bo uważamy, że droga sądowa jest niedopuszczalna - powiedział przed sądem mec. Rafał Kos, reprezentujący obecnego. Złożył on sądowi odpowiedź na pozew. Zdaniem adwokata, prezydent może odpowiadać tylko przed Trybunałem Stanu, a nie przed sądem powszechnym. Kos przeprosił za tak późne złożenie odpowiedzi na pozew.

Mec. Ewelina Wolańska podtrzymała pozew. - Dwie godziny temu otrzymałam odpowiedź na pozew z 22 listopada, w której wnosi się o odrzucenie pozwu - powiedziała sądowi. - Dlatego nie zdążyłam przygotować pisemnej odpowiedzi - dodała. Wniosła jednak o oddalenie wniosku pozwanego o odrzucenie pozwu. Wniosła o odroczenie sprawy, by ustosunkować się do tego pisma. - W nim nie ma ani jednego argumentu dotyczącego meritum sprawy - dodała. Jej zdaniem, chodzi o przedłużenie sprawy.

Mec. Wolańska powtórzyła słowa z pozwu, że L. Kaczyński podlega odpowiedzialności przed sądem powszechnym, bo inkryminowana wypowiedź "nie należy do zakresu urzędowych funkcji czy obowiązków prezydenta RP, ściśle określonych w Konstytucji, za których naruszenie mógłby odpowiadać przed Trybunałem Stanu".
 Sąd Okręgowy w Warszawie odsłuchał wywiad Lecha Kaczyńskiego dla Polsatu z 2008 r., wywiad, który stał przyczyną pozwu Wałęsy.

Rozmowa w Polsacie dotyczyła mającej się wtedy ukazać książki historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa", którzy napisali, że w pierwszej połowie lat 70. Wałęsa miał być agentem gdańskiej SB o kryptonimie Bolek.

Po odsłuchaniu wywiadu sąd proces odroczył do 18 grudnia. Jednocześnie sędzia zobowiązał mec. Wolańską do złożenia pisma procesowego w sprawie odpowiedzi na pozew.

Żródło: Gazeta Wyborcza (24 listopada 2009 r.) - Proces o " Bolka" odroczony 
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie