Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Mieszkańcy Lublina już nie posłuchają Budki Suflera w Radiu Lublin? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Środa, 02 Grudzień 2009 10:31
"To dla ciebie gra, Radio Lublin" - śpiewa swoim charakterystycznym głosem Krzysztof Cugowski z Budki Suflera na falach publicznej rozgłośni. A Najwyższa Izba Kontroli chce wiedzieć, ile kosztuje jego śpiew. W całym zamieszaniu, którego konsekwencją może być nawet zmiana dotychczasowej umowy Radia Lublin z Budką chodzi o dokument z 1 grudnia 2008 roku. Wtedy to Mariusz Deckert, prezes lubelskiej rozgłośni dogadał się z zespołem. Wspólnie ustalili, że to "Budka Suflera Production", spółka założona przez trzech członków zespołu będzie administrowała należącym do radia "Studiem Lublin", dawniej "Studiem Hendrix". Zanim Budka została zarządcą studia, nie przynosiło ono radiu ani grosza. Przynajmniej tak ustalili kontrolerzy NIK.
Budka dzieli się więc z radiem zyskami ze studia, którym zarządza. W zamian nie bierze od rozgłośni pieniędzy z opłaty licencyjnej za tzw. dżingiel.

To właśnie dźwiękowy znak rozpoznawczy radia wyśpiewany przez lidera Budki. Radio powinno więc płacić za niego licencję (stałą lub czasową). Ale zgodnie z umową, tego nie robi. Efekt? NIK w protokole pokontrolnym, do którego dotarła "Gazeta" wytyka, że rozgłośnia powinna w końcu "oszacować wartość wynagrodzenia za wykorzystanie utworu" i ewentualnie renegocjować umowę z Budką. Zdaniem NIK - owskich kontrolerów w radiu nie wiedzą, ile rzeczywiście warte są prawa autorskie do tych kilku słów i taktów wyśpiewanych przez Cugowskiego. A szefostwo Radia wyceniając je opierało się na "nieoficjalnych zapytaniach" kierowanych do ludzi z branży.

Umowa sprzed roku chyba nie zbyt spodobała się poprzedniej radzie nadzorczej Radia Lublin. I nie chodziło wcale o dżingiel. Rada poleciła prezesowi Deckertowi, aby na zarządzanie Studiem Lublin ogłosił otwarty przetarg. Dzięki temu radio miało przebierać w ofertach i wybrać najkorzystniejszą.
Z informacji przekazanych nam przez prezesa wynika, że do rywalizacji zgłosiła się tylko jedna firma. I nie była nią "Budka Suflera Production". Lubelskie "Proscenium - Art." chciało oprócz nagrań organizować małe spektakle i kameralne koncerty.

Przetarg jednak unieważniono. Oficjalnie wcale nie chodziło o zatrzymanie Budki. - Firma, która stanęła do przetargu zaoferowała najem na zasadach czysto komercyjnych. W praktyce musielibyśmy płacić za korzystanie z własnego studia - tłumaczy Deckert i rysuje czarną wizję ery "postbudkowej". - Główną nagrodę dla nastolatków, którzy wygrają coroczny przegląd młodych zespołów w liceum im. Staszica jest nagranie w studiu. Gdybyśmy całkowicie zrezygnowali ze Studia Lublin, musielibyśmy także odpuścić fundowanie nagrody w konkursie albo płacić.

Dodatkowo zerwanie umowy z Budką oznaczałoby prawdopodobnie wycofanie dżingla. - Od nowa musielibyśmy szukać czegoś, co wryje się w pamięć słuchaczy. Tego nie da się zrobić z dnia na dzień - przyznaje Deckert. - Co więcej licencja na nowy dżingiel kosztowałaby nas 60 - 100 tys. złotych. Nie stać nas na to w sytuacji, kiedy wpływy z abonamentu dramatycznie spadły.

Jak więc zakończy się sprawa "Budka-song"?

W lubelskiej delegaturze NIK usłyszeliśmy, że wyniki kontroli, które już poznaliśmy, nie zostały jeszcze oficjalnie upublicznione, dlatego izba nie może ich skomentować. Prezes Deckert nie chciał nam zdradzić, jak radio dzieli się z Budką zyskami studia (to przewiduje umowa), które jeszcze niedawno w branży było określane jako najlepsze po tej stronie Wisły. Powołał się na tajemnicę handlową. Perkusista Budki, a jednocześnie jeden z twórców "Budka Suflera Production" Tomasz Zeliszewski zgodził się na rozmowę o studiu, ale dopiero w czwartek.

Żródło: Gazeta Wyborcza Lublin (1 grudnia 2009 r. )-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7320357,Czy_Budka_Suflera_przestanie_spiewac_dla_Radia_Lublin_.html
LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie