Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Debata o przyszłości telewizji publicznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Wtorek, 08 Grudzień 2009 11:36
Troje kandydatów do zarządu TVP stanęło dziś do debaty o przyszłości telewizji publicznej, którą zorganizowało w Warszawie Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

SDP wyraża tym samym swój sprzeciw przeciwko utajnieniu nazwisk osób startujących w konkursie.

Do debaty stanęli: b. szef TVP2 Krzysztof Nowak, b. członek Rady Nadzorczej Radia Katowice Jadwiga Chmielowska i Piotr Pasiński - jak się przedstawił - "zainteresowany mediami i nie po raz pierwszy startujący w konkursie na zarząd TVP".

Do konkursu o cztery miejsca w zarządzie TVP stanęło 58 osób. Po "formalnoprawnej analizie" zgłoszeń do dalszego postępowania Rada Nadzorcza TVP dopuściła 28 kandydatów. Rozmowy kwalifikacyjne rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do środy włącznie. Po ich zakończeniu Rada wyłoni nowy zarząd telewizji.

Rada nadzorcza telewizji tłumaczy decyzję o utajnieniu nazwisk brakiem zgody niektórych kandydatów.

SDP proponuje tymczasem, by kandydujący do zarządu wzięli udział w publicznej debacie, podczas której przedstawią swoją "wizję przyszłości telewizji publicznej".

O ujawnienie kandydatów zaapelowało także Stowarzyszenie Wolnego Słowa.

"TVP jest własnością publiczną, a zatem obywatele mają prawo wiedzieć, kto kandyduje do jej władz oraz spośród jakich kandydatów te władze wybrano. Mają prawo wiedzieć tym bardziej, że telewizję publiczną utrzymują - płacąc abonament, o zachowanie którego SWS konsekwentnie walczy" - oświadczyło Stowarzyszenie w przesłanym PAP stanowisku.
 

Jest to już drugi konkurs na zarząd TVP w ostatnich miesiącach. Poprzedni unieważniono trzeciego listopada. Powodem była formuła konkursu - wyłoniony w nim zarząd miał jedynie dokończyć kadencję zapoczątkowaną jeszcze w kwietniu 2006 r. przez Jana Dworaka. Oznaczałoby to, że już wiosną 2010 r. TVP musiałaby ogłosić nowy konkurs.

W poprzednim, unieważnionym konkursie, zgłosiło się 31 osób. Również wtedy nazwiska kandydatów utajniono.


Żródło: Rzeczpospolita ( 7 grudnia 2009 r. ) -
http://www.rp.pl/artykul/15,402687_Kandydaci_debatowali_w_SDP.html
 

LAST_UPDATED2
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie