Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Po raz trzeci uhonorowany Tomasz Lis PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Piątek, 11 Grudzień 2009 22:44
Dziennikarzem Roku po raz trzeci został Tomasz Lis. Za najlepszy news 2009 r. uznano materiał dziennikarzy programu "Uwaga" TVN dotyczący przeterminowanego mięsa ze Szwecji, które znalazło się w Polsce. Aż trzy nagrody przypadły reporterom "Dużego Formatu" - dodatku "Gazety Wyborczej".

Przedstawiciele polskich mediów tytuł Dziennikarza Roku przyznali już po raz trzeci Tomaszowi Lisowi. - Jestem bardzo zaskoczony i szczęśliwy - przyznał Lis.
Ewa Ewart, dokumentalistka BBC, której reportaże emituje telewizja TVN24 zajęła w tym plebiscycie drugie miejsce. Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Zerembie z "Polski The Times". Czwarte miejsce w plebiscycie zajęli ex quo Anita Werner z TVN24 oraz Wojciech Jagielski z "Gazety Wyborczej".

O wyborze najlepszego dziennikarza roku decydują głosy kolegiów redakcyjnych polskich mediów. Przed ogłoszeniem werdyktu Andrzej Skworz, szef miesięcznika "Press", bronił takiej formuły wyboru najlepszego dziennikarza roku pomimo licznych głosów krytyki. Skworz odniósł się także do ubiegłorocznej publikacji Piotra Pacewicza, który nagrodę Dziennikarza Roku określił mianem "niedziennikarza".

Trzy nagrody dla reporterów "Dużego Formatu"


W kategorii news wygrał materiał Szymona Jadczaka i Macieja Kuciela (Uwaga! TVN) "Dobre, bo szwedzkie". Materiał ujawnił, że prywatna firma sprowadziła do Polski ponaddwudziestoletnie mięso pochodzące z zapasów szwedzkiej armii, które następnie trafiało m.in. do szkół, przedszkoli i domów dziecka, a nie nadawało się do spożycia dla ludzi .

"Jak zarabia Transparency International?" - tekst Wojciecha Cieśli z "Dziennika" wygrał w kategorii "dziennikarstwo śledcze". Artykuł ujawnił, że obecni szefowie polskiego oddziału Transparency International, pozarządowej organizacji zwalczającej korupcję, prowadzą nieprzejrzystą i nieetyczną działalność związaną m.in. z audytami antykorupcyjnymi.

Profesor filozofii Jan Hartman wygrał w kategorii "publicystyka" za tekst "Chciałbym być sobą" opublikowany w "Tygodniku Powszechnym". Profesor przekonywał, że poprawa stosunków między Polakami i Żydami zależy od dania głosu w sferze publicznej zarówno antysemityzmowi, jak i antypolonizmowi.

W kategorii reportaż prasowy wygrał tekst Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego "Ukochany syn Wielkiego Wodza", opublikowany w "Dużym Formacie" (dodatku "Gazety Wyborczej), odsłaniający tajemnicę ambasadora Korei Północnej w Polsce, który jest rodzonym synem Kim Ir Sena i bratem przyrodnim Kim Dzong Ila oraz - być może - przyszłym władcą Korei Północnej.

"Libacja" - reportaż Magdaleny Skawińskiej (Program I Polskiego Radia) wygrał w kategorii "reportaż radiowy". Reportaż opowiada historię imprezy w redakcji "Przyjaciółki" w czerwcu 1967 roku, która - zmanipulowana - stała się pretekstem do antysemickich wystąpień I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki.


Za najlepszy reportaż telewizyjny został uznany materiał Michała Matysa "Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi?" (TVP 1), z którego poprzez opowieść o udanym strajku łódzkich włókniarek w 1971 roku dowiadujemy się, jak ciężko harowały kobiety w komunistycznym przemyśle tekstylnym.

"Kocham cię. Zabijmy męża"- tekst Magdaleny Grzebałkowskiej ("Gazeta Wyborcza" - "Duży Format") opisujący działalność firmy CT Creative Team naciągającej ludzi na wysyłanie drogich SMS-ów, które potrafią zrujnować konto bankowe i życie, wygrał w kategorii "dziennikarstwo specjalistyczne".

" Przećwiczyłam śmierć"-wywiad  Angeliki Kuźniak ("Gazeta Wyborcza" - "Duży Format") z pisarką Hertą Müller, która opowiada, z jakiej traumy zrodziły się jej książki wygrał w kategorii wywiad.
Osiemnaście prac dziennikarzy "Gazety Wyborczej" otrzymało nominacje do tegorocznych nagród Grand Press .

Najsłynniejsza polska nagroda dziennikarska


Nagrody Grand Press przyznawane są w ośmiu kategoriach: news, reportaż prasowy, reportaż radiowy, reportaż telewizyjny, wywiad, publicystyka, dziennikarstwo śledcze, dziennikarstwo specjalistyczne.

Do tegorocznych nagród zgłoszono 626 prac: tekstów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz materiałów internetowych. Do finału jury nominowało 51 prac. W tym roku w jury znaleźli się: Renata Gluza ("Press"), Magdalena Jethon (program III PR), Ewa Wanat (TOK FM), Andrzej Jonas ("The Warsaw Voice"), Michał Kobosko ("Dziennik Gazeta Prawna"), Piotr Mucharski ("Tygodnik Powszechny"), Adam Pieczyński (TVN24), Wojciech Potocki ("Gazeta Pomorska"), Andrzej Skworz ("Press"), Tadeusz Sołtys (RMF FM).

Oprócz nagród w poszczególnych kategoriach, przyznawany jest także tytuł Dziennikarza Roku. O jego wyborze decydują głosy kolegiów redakcyjnych polskich mediów. W ubiegłym roku plebiscyt wygrał Bogdan Rymanowski z telewizji TVN.

Grand Press uchodzi za najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Polsce. Konkurs organizowany jest od 1997 r. przez miesięcznik "Press".


Żródło: Gazeta Wyborcza ( 10 grudnia 2009 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7352096,Tomasz_Lis_dziennikarzem_roku__Przyznano_Grand_Press.html 
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie