Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Mamy wreszcie nowego prezesa i zarząd TVP PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Niedziela, 20 Grudzień 2009 20:55
Romuald Orzeł jako prezes oraz Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch - to skład nowego zarządu TVP, który w nocy z piątku na sobotę wybrała Rada Nadzorcza spółki.

Nowy zarząd został wybrany na dokończenie obecnej kadencji zarządu TVP, którą zapoczątkował jeszcze w kwietniu 2006 r. Jan Dworak oraz na kolejną, czteroletnią kadencję.

Nowe władze TVP wybrano kilkanaście minut po północy, kiedy skończyła się już delegacja do zarządu dwojga członków Rady Nadzorczej: Tomasza Szatkowskiego i Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy, co oznacza, że spółka na kilkanaście minut została bez zarządu.


"Zarząd wybrano w dziewięcioosobowym gronie. Tuż przed głosowaniem w sprawie wyboru zarządu oddelegowani członkowie Rady złożyli rezygnacje" - powiedział dziennikarzom przewodniczący Rady Nadzorczej Bogusław Szwedo. Nie chciał zdradzić iloma głosami dokonano wyboru. "Głosowania było tajne, mogę tylko powiedzieć, że było grubo ponad kwalifikowaną większość" - powiedział Szwedo.

Piątkowe posiedzenie Rady Nadzorczej było czwartym z kolei, na którym wybierano członków zarządu TVP. Poprzednie trzy narady nie przynosiły efektu, z każdym dniem przybywały kolejne medialne spekulacje na temat konfliktu w Radzie Nadzorczej. Z każdym dniem zmieniał się też zestaw kandydatów, mających szanse na zajęcie fotela w zarządzie.
Orzeł i Karnowski byli kandydatami popieranymi przez PiS. Jednak na Karnowskiego nie było zgody SLD. Karnowski miał przeciwko sobie nie tylko lewą stronę, ale i część prawej - pisze wyborcza.pl. - PiS go nie rekomendował, zgłosił się sam - tłumaczył jeden z liderów PiS. - Popierała go grupka dziennikarzy telewizyjnych, sprzyjających PiS-owi oraz frakcja młodych, czyli m.in. Zbigniew Ziobro i Adam Bielan.

Orzeł z kolei cieszył się poparciem m.in. Przemysława Gosiewskiego i samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Kim jest nowy prezes TVP?

Romuald Orzeł jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Przez ponad 10 lat (1991-2002) pracował w prasie regionalnej na Wybrzeżu, gdzie był reporterem, redaktorem prowadzącym, wydawcą i redaktorem naczelnym. Był członkiem zespołu projektującego i koordynującego połączenie "Wieczoru Wybrzeża" z "Dziennikiem Bałtyckim", w wyniku którego powstała największa gazeta na Pomorzu "Dziennik Bałtycki".

Orzeł odpowiadał też za przygotowanie i przeprowadzenie fuzji "Trybuny Śląskiej" i "Gazety Zachodniej", w efekcie której powstał dziennik regionalny "Gazety Zachodnia".

W latach 2005-2009 był prezesem zarządu spółki Media-SKOK, odpowiedzialnej za całość działań marketingowo-reklamowych grupy SKOK. W tym czasie był także wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika ekonomicznego "Gazeta Bankowa".

Od kilku tygodni Orzeł kierował Biurem Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP. Nowy prezes telewizji ma 46 lat.

Kim są pozostali członkowie zarządu?

Przemysław Tejkowski to absolwent krakowskiej PWST, ostatnio (od kwietnia 2007 r.) był dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wcześniej m.in. aktor teatrów: Bagatela w Krakowie i L. Solskiego w Tarnowie, grywał też epizody w serialach (np. "Biuro Kryminalne") i filmach (np. "Ogniem i Mieczem"). W 2006 r. zrealizował dla PiS spot na potrzeby stołecznej kampanii samorządowej.

Włodzimierz Ławniczak był ostatnio doradcą zarządu TVP. W latach 2004- 2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, a następnie dyrektora Departamentu Rozwoju Korporacyjnego Polkomtel S.A. Wcześniej (1998-2004) kierował Biurem Reklamy TVP. Ławniczak jest absolwentem Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki ATR w Bydgoszczy, ma 50 lat.

Paweł Paluch był dotąd prokurentem TVP, a zarazem dyrektorem Biura Zarządzania Programem i Marketingiem.

Paluch ukończył Wydział Operatorski i Realizacji TV PWSFTiT w Łodzi. Od 1991 roku prowadził działalność marketingową i reklamową. Był współwłaścicielem agencji reklamowej YGREQ GROUP; współtworzył telewizję ES; pod koniec lat 90-tych został wiceprezesem agencji reklamowej FOR TELE, zarządzał Agencją Reklamową RADIA PLUS w Poznaniu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję prezesa zarządu TV Promotion Design. Paluch ma 46 lat.


Żródło: Gazeta Wyborcza ( 19 grudnia 2009 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7382688,Romuald_Orzel_prezesem_TVP.html


 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie