Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Protest dziennikarzy przeciw odwołania dyrektor Magdy Jethon PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Piątek, 01 Styczeń 2010 23:19
Kilkudziesięciu dziennikarzy radiowej "Trójki" protestuje przeciwko odwołaniu dyrektor Magdy Jethon. I zastąpieniu jej Jackiem Sobalą. - Polskie Radio stanowi dobro społeczeństwa, nie zaś jakiejkolwiek partii - napisali w liście do premiera i marszałka Sejmu

To aluzja do wtorkowej decyzji rady nadzorczej Polskiego Radia, by odwołać Jethon. Stoi za tym PiS, który chciał dostać to stanowisko dla swojego człowieka. Taka decyzja zapadła już jesienią, gdy medialna koalicja PiS-SLD dzieliła się łupami w mediach publicznych. Lewicy przypadła prezesura radia i program I, a PiS-owi właśnie "Trójka". Nowy dyrektor Jacek Sobala uchodzi w radiu za człowieka PiS - gdy w 2006 r. PiS (razem z LPR i Samoobroną) przejmował media publiczne Sobala został dyrektorem radia BIS, a potem radiowej "Jedynki".

Dziennikarze "Trójki" są oburzeni formą odwołania dyr. Jethon. - Błyskawiczne odwołanie dyrektor Jethon w okresie świątecznym, w czasie, gdy znaczna część zespołu rozproszyła się na urlopy, urąga jakimkolwiek standardom i świadczy o tym, że autorzy tej decyzji doskonale zdawali sobie sprawę z jej bulwersującego i nieuzasadnionego merytorycznie charakteru - czytamy w ich oświadczeniu. Dziennikarze obiecują, że nie dadzą się wykorzystać w politycznych rozgrywkach: - "Przypominamy, że Polskie Radio jako medium publiczne, stanowi dobro społeczeństwa, nie zaś jakiejkolwiek partii, rządzącej czy pozostającej w opozycji. To słuchaczom, nie zaś politykom jesteśmy winni lojalność. Oczekujemy, że wyznaczona nam tymczasem nowa dyrekcja będzie w okresie swojej pracy z nami respektowała tę podstawową zasadę". Pod oświadczeniem podpisało się wiele znanych "trójkowych" głosów, m.in. Artur Andrus, Piotr Baron, Jan Chojnacki, Wiktor Legowicz, Wojciech Mann, Barbara Marciniak i Piotr Metz.

Oświadczenie dziennikarzy radiowej Trójki

My, niżej podpisani dziennikarze radiowej Trójki, wyrażamy zdziwienie z powodu odwołania Magdy Jethon z funkcji dyrektora Programu Trzeciego Polskiego Radia, a także dezaprobatę dla sposobu tego odwołania. Już po raz drugi w ciągu roku dokonuje się zmian w obsadzie stanowisk w mediach publicznych pod naciskiem bieżącego życia politycznego, pomimo zapisanej w polskim prawodawstwie autonomiczności tych mediów. Najlepsze w historii badań wyniki słuchalności, jakie Trójka osiągnęła jesienią 2009 roku, skuteczny program oszczędnościowy, przeprowadzony przy aprobacie zespołu przez dyrektor Jethon, powodzenie akcji zbierania pieniędzy na działalność promocyjną Trójki przez Komitet Miłośników Trójki - wszystko to powinno było pozwolić nam pracować w spokoju pod dotychczasową dyrekcją.

Błyskawiczne odwołanie dyrektor Jethon w okresie świątecznym, w czasie, gdy znaczna część zespołu rozproszyła się na urlopy, urąga jakimkolwiek standardom i świadczy o tym, że autorzy tej decyzji doskonale zdawali sobie sprawę z jej bulwersującego i nieuzasadnionego merytorycznie charakteru. Ta sytuacja nie wydarzyłaby się, gdyby szybciej sfinalizowano prace nad projektem ustawy medialnej, przygotowywanym przez ludzi kultury. Nie mając innej okazji chcemy tą drogą najgoręcej podziękować Magdzie Jethon za znakomite prowadzenie naszej stacji przez ostatnich dziesięć miesięcy - i wyrazić nadzieję, że nie jest to koniec naszej wspólnej przygody z Trójką.

Przypominamy, że Polskie Radio SA, jako medium publiczne, stanowi dobro społeczeństwa, nie zaś jakiejkolwiek partii, rządzącej czy pozostającej w opozycji. To słuchaczom, nie zaś politykom jesteśmy winni lojalność. Oczekujemy, że wyznaczona nam tymczasem nowa dyrekcja będzie w okresie swojej pracy z nami respektowała tę podstawową zasadę.

Dziennikarze Trójki (podpisy zebrane do 31.12. godz. 16:30; przepraszamy naszych kolegów, do których z powodu
okresu urlopowego informacja o naszej inicjatywnie nie dotarła na czas):
1. Artur Andrus
2. Piotr Baron
3. Katarzyna Borowiecka
4. Dariusz Bugalski
5. Jan Chojnacki
6. Grażyna Dobroń
7. Wojciech Dorosz
8. Paweł Drozd
9. Fisz (Bartosz Waglewski)
10. Bartosz Gil
11. Sylwia Hejj
12. Grzegorz Hoffmann
13. Ryszard Jaźwiński
14. Edyta Kocemba-Górka
15. Karolina Kozak
16. Wiktor Legowicz
17. Wojciech Mann
18. Barbara Marcinik
19. Michał Margański
20. Piotr Metz
21. Michał Nogaś
22. Agnieszka Obszańska
23. Michał Olszański
24. Mariusz Owczarek
25. Michał Owczarek
26. Dariusz Pekałowski - Przewodniczący Komitetu Miłośników Trójki
26. Antoni Piekut
27. Katarzyna Pruchnicka
28. Jerzy Sosnowski
29. Piotr Stelmach
30. Katarzyna Stoparczyk
31. Kuba Strzyczkowski
32. Zofia Sylwin
33. Wojciech Waglewski
34. Hirek Wrona
35. Grzegorz Zembrowski
36. Tomasz Żąda

Gdy na początku zeszłego roku zarząd radia odwołał ówczesnego szefa "Trójki" Krzysztofa Skowrońskiego, dziennikarze też protestowali. Wówczas bronili go przed zarzutami zarządu, m.in. że wbrew prawu wypłacał dziennikarskie honoraria osobom niewystępującym na antenie (dziś tę sprawę bada prokuratura). List w jego obronie podpisali dziennikarze m.in.: "Dziennika", "Rzeczpospolitej", "Polski", "Faktu", "Wprost", "Polityki", "Newsweek Polska", TVN i TVN 24. Najmniej na liście było dziennikarzy "Trójki" (m.in. Wojciech Mann, który w Programie 3 pracuje do dziś, i Grzegorz Wasowski, który ze stacją się wtedy pożegnał).Żródło: Gazeta Wyborcza ( 31grudnia 2009 r.)-
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,7411516,Polityczny_zamach_na__Trojke_.html

 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie