Strona główna

Od 1 stycznia 2018 r. strona nie jest aktualizowana.

Tematyka wolności słowa została przeniesiona na stronę główną
Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, dostępną na: www.hfhr.pl

Protest przeciw politycznej nominacji na szefa "Trójki" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wiktoria   
Środa, 13 Styczeń 2010 11:45
Dziś do Warszawy przedzierali się przez śniegi i mrozy, żeby protestować przeciw politycznej nominacji na szefa ich ulubionej stacji.. A wcześniej na pierwsze miejsce trójkowej Listy Przebojów wynieśli utwór:"żyję w kraju, w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ch..." .


To reakcja na wydarzenia z 29 grudnia, kiedy zarząd radia odwołał szefową programu trzeciego Polskiego Radia Magdalenę Jethon. Nieoficjalnie wiadomo, że stało się tak z woli PiS, które razem z SLD rządzi mediami publicznymi. Stanowisko Jethon zajął Jacek Sobala, za rządów PiS szef Radia Bis a później programu Pierwszego. Przeciw odwołaniu Jethon zaprotestowała większość dziennikarzy "Trójki". Pod ich listem do premiera i prezydenta podpisało się 90 osób, w tym najbardziej znane trójkowe głosy. Protest poparł też warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Na poniedziałkowy wieczór przed siedzibą Polskiego Radia umawiali się słuchacze "Trójki". Główną rolę odgrywali tu uczestnicy jednego z radiowych konkursów. Zwycięzcy "Wielkiego wyścigu" wywożeni są w jakieś miejsce w Europie i muszą jak najszybciej dotrzeć autostopem do siedziby radia. Wczoraj z powodu mrozów do siedziby "Trójki" dwie laureatki konkursu jechały pociągami, a wrażeniami z trasy dzieliły się na internetowym blogu niewielkiwyscig.blox.pl. Czytamy tam m. in. "Biorąc udział w Wielkim Wyścigu, każdy z nas przeżył cudowną przygodę (...). Poprzez zmaganie się z własną niepewnością, strachem i zmęczeniem, chcieliśmy dotrzeć do miejsca, które jest symbolem niezależnej myśli oraz ambitnej kultury - do Radia, któremu udało się uciec przed tzw. "tanią komercją" i banałem. "Trójka" będąca narzędziem w rękach polityków, nie jest miejscem, do którego chcielibyśmy jechać autostopem i wędrować pieszo z ciężkim plecakiem przemierzając pół Europy." Po południu przekazały list z podpisami słuchaczy dyrektorowi Sobali.

Mimo, że ze strony radia po przyjściu nowego dyrektora znikł link do strony Komitetu Miłośników Trójki, słuchacze radia robią co mogą, żeby nagłośnić protest. Mobilizują się też w internecie, na portalu społecznościowym Facebook. Akcja "Łapy precz od Trójki" . Dotyczy polityków" ma już ponad 5 tys. zwolenników. Próbują też pokazać, że mają wpływ na program. Pierwsze miejsce w liście przebojów Programu Trzeciego zajęła w tym tygodniu piosenka zespołu Strachy na Lachy z refrenem "Żyję w kraju, w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ch..., za moją kasę". Na trójkowym forum internetowym można przeczytać m. in. "Marzy mi się, aby przez cały okres dyrektorowania pana Sobali na 1 miejscu Listy znajdował się ten utwór. Mamy realną szansę pokazać naszą siłę. Nie zablokują przecież możliwości głosowania na listę. Tekst piosenki pięknie oddaje to, co się zdarzyło".Żródło: Gazeta Wyborcza ( 11 stycznia 2010 r.)-
http://wyborcza.pl/1,75478,7442478,Sluchacze__Trojki__nie_chca__zeby_politycy_zabrali.html
 
pomorskie zachodniopomorskie warmińsko-mazurskie podlaskie mazowieckie kujawsko-pomorskie lubuskie wielkopolskie łódzkie dolnośląskie opolskie śląskie świętokrzyskie małopolskie podkarpackie lubelskie